ΣΤ Δημοτικού - 6 Φεβρουαρίου 2024

• Έλεγχος ασκήσεων
  • Bιβλίο μαθητή: σελ.89-90 “Πρέπει να φανώ γενναίος”
    σελ.91-92  ασκήσεις 1, 2 και 3
  • Γραμματική: Σύνδεση προτάσεων (Παρατακτική και Υποτακτική Σύνδεση)

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων
  • Kursbuch: σελ.43
  • Κάναμε επανάληψη τις κτητικές αντωνυμίες

Ιστορία

• Ενότητα 4η – Κεφάλαιο 1ο

Η Ελλάδα στον 19ο αιώνα – Η βασιλεία του Όθωνα – ο Ιωάννης Κωλέττης

• Ορθογραφία τις λέξεις που υπογραμμίσαμε από το κείμενο “Πρέπει να φανώ γενναίος” σελ.89-90
  • Βιβλίο μαθητή: σελ.92 άσκηση 4
  • Γραμματική: Σύνδεση προτάσεων (Παρατακτική και Υποτακτική Σύνδεση)

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τις κτητικές αντωνυμίες
  • Arbeitsbuch: ασκ.1-2a+b σελ.63
  • Glossar: ορθογραφία και 1 φορά αντιγραφή σελ.27 (οι λέξεις είναι οι εξής: die Anzeige, das Haus, das Zimmer, der Garten, außerdem, die Küche, das Bad, das Schlafzimmer, das Arbeitszimmer, das Kinderzimmer, das Wohnzimmer, die Wohnung)

Ιστορία

• Ενότητα 4η – Κεφάλαιο 1ο: Η Ελλάδα στον 19ο αιώνα – Η βασιλεία του Όθωνα – ο Ιωάννης Κωλέττης.

Αφού διαβάσετε το μάθημα θα πρέπει να μπορείτε να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις:
    1.Tι συνέβη μετά τη δολοφονία του Καποδίστρια
    2.Οι Βαυαροί, με τον ερχομό τους στην Ελλάδα, ποια δραστικά μέτρα πήραν για την ανασυγκρότηση του κράτους
    3.Για ποιους λόγους πραγματοποιήθηκε η επανάσταση της 3ης Σεπτεμβρίου 1843 και ποιο ήταν το αποτέλεσμα της;
    4. Ποιο ήταν το περιεχόμενο της «Μεγάλης Ιδέας»
    5.Τι γνωρίζετε για τη Βουλή των Ελλήνων και το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη

• Ερώτημα 2ο
  • Βρείτε πληροφορίες για το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη

• Παρακαλώ πολύ, να φέρετε μια φωτοτυπία ταυτότητας ή διαβατηρίου δική σας και των συνοδών σας, καθώς και το ποσό των 130 ευρώ ανά άτομο για τα αεροπορικά εισιτήρια της εκδρομής στην Αθήνα .
  • Την Τετάρτη 07/02 θα γράψουμε Διαγώνισμα στα Μαθηματικά. Να κάνετε επανάληψη τη θεωρία και τις ασκήσεις των κεφαλαίων 40 έως 44
  • To English Reader το οποίο θα διαβάσουμε για το μάθημα των Αγγλικών είναι το “Two Little Drops of water” και κοστίζει 7 Euro. Παρακαλώ πολύ να φέρετε τα χρήματα για να το παραγγείλουμε. Ευχαριστώ πολύ.

Ακολουθούν πληροφορίες για τους δύο διαγωνισμούς Μαθηματικών. (Όποιος/α επιθυμεί να λάβει μέρος, παρακαλώ πολύ να μπει να γραφτεί στην ηλεκτρονική φόρμα που υπάρχει στην ιστοσελίδα του Σχολείου ΑΞΙΟΝ -mathematics):

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: 9 Μαρτίου 2024. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά μέσω ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 10€ με σχετικό βιβλίο

ΚΑΓΚΟΥΡΟ: 30 Μαρτίου 2024.  Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 12,50 € με σχετικό βιβλίο και δώρα. Η πληρωμή μπορεί να γίνει την ημέρα του διαγωνισμού στην γραμματεία των Σχολείων ΑΞΙΟΝ.