ΣΤ Δημοτικού - 20 Φεβρουαρίου 2024

σελ.158-159

• Αντιγραφή και ορθογραφία
    τις λέξεις που υπογραμμίσαμε από σελ.8-9
  • Να αναζητήσετε επαγγέλματατου παρελθόντος που έχουν εξαφανιστεί και να καταγράψετε μερικές πληροφορίες για αυτά
  • Να κλίνετε το ρήμα τρέχω στην Υποτακτική

Γερμανικά

• Arbeitsbuch: ασκ.7 σελ.66, ασκ.9a+b σελ.67, ασκ.10a+b σελ.68
  • Glossar: ορθογραφία και 1 φορά αντιγραφή σελ.27 (οι λέξεις είναι οι εξής: die Größe, die Straße, die Handynummer, gestern, ganz einfach, sagen, lachen, der Fehler, der Text, die Klassenfahrt, überlegrn, auswählen)

• Ενότητα Δ’ –  Κεφάλαιο 3ο
    Επαναστατικά κινήματα στη Μακεδονία και την Κρήτη
    σελ.158-159
  • Αφού διαβάσετε το μάθημα να μπορείτε να απαντήσετε:
    1.Τι γνωρίζετε για το επαναστατικό κίνημα στη Μακεδονία
    2.Τι γνωρίζετε για το Ολοκαύτωμα στο Αρκάδι
    3.Τι γνωρίζετε για την επανάσταση στο Λίτόχωρο
    4.Τι συνέβη το 1896

• Μοιράστηκαν τα διαγωνίσματα των Μαθηματικών και της Γλώσσας παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένα.
  • Το επόμενο λογοτεχνικό βιβλίο μας  είναι “Το κουτί” του Κων/νου Πατσαρού, το κόστος είναι 7 ευρώ. Παρακαλώ πολύ να τα φέρετε αύριο.
    • Για όποιον ενδιαφέρεται θα πραγματοποιηθεί Πρωτάθλημα σκάκι. Για τους μαθητές της ΣΤ’ δημοτικού θα πραγματοποιηθούν στις 2 Μαρτίου στις 9:30 στην αίθουσα Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης Φίλιππος Αμοιρίδης.
    • Ακολουθούν πληροφορίες για τους δύο διαγωνισμούς Μαθηματικών. (Όποιος/α επιθυμεί να λάβει μέρος, παρακαλώ πολύ να μπει να γραφτεί στην ηλεκτρονική φόρμα που υπάρχει στην ιστοσελίδα του Σχολείου ΑΞΙΟΝ -mathematics):
  • ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: 9 Μαρτίου 2024. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά μέσω ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 10€ με σχετικό βιβλίο

ΚΑΓΚΟΥΡΟ: 30 Μαρτίου 2024.  Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 12,50 € με σχετικό βιβλίο και δώρα. Η πληρωμή μπορεί να γίνει την ημέρα του διαγωνισμού στην γραμματεία των Σχολείων ΑΞΙΟΝ