ΣΤ Δημοτικού - 21 Νοεμβρίου 2023

• Βιβλίο μαθητή: σελ.26 ασκήσεις 8 και 9

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων
  • Επανάληψη στις κτητικές αντωνυμίες και στο αόριστο άρθρο
  • Να φέρετε υπογεγραμμένο το τέστ απο τους γονείς σας

Φυσικά

• Επανάληψη των κεφαλαίων: Θερμότητα, Έμβια & Άβια, Μεταδοτικές ασθένειες, Αναπνευστικό και Κυκλοφορικό Σύστημα.

Ιστορία

• Ενότητα Γ – Κεφάλαιο 6ο “Η Επανάσταση στην Ήπειρο, τη Θεσσαλία και τη Μακεδονία” σελ.94-96

• Βιβλίο μαθητή: σελ.27 άσκησή 10
  • Τετράδιο εργασιών: σελ.61-62 άσκηση 1

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τις κτητικές αντωνυμίες και το αόριστο άρθρο
  • Arbeitsbuch: ασκ.4b σελ.40, ασκ.5α+b+c σελ.41
  • Glossar: ορθογραφία και 1 φορά αντιγραφή σελ.19 (οι λέξεις είναι οι εξής: der Stiefel, die Hose, das Kleid, der Hut, der Rock, der Pullover, der Schal, das Hemd, die Mütze, die Brille, der Schuh, die Jeans)

Ιστορία

• Να μελετήσετε το κεφάλαιο 6ο “Η Επανάσταση στην Ήπειρο, τη Θεσσαλία και τη Μακεδονία” σελ.94-96 και να ξέρετε για την επόμενη φορά:
    1. Tι γνωρίζετε για την Επανάσταση στην ‘Ήπειρο
    2.Τι γνωρίζετε για τη μάχη στο Πέτα
    3.Tι γνωρίζετε για την εξέγερση στη Μακεδονία
    4. Ποιες ήταν οι αντιδράσεις και οι κινήσεις των Τούρκων μετά από όλα αυτά που συνέβησαν
  • Βιβλίο μαθητή σελ.97 να απαντήσετε γραπτός το ερώτημα 1

• Την Πέμπτη 23/11 οι μαθητές της Δ, Ε και ΣΤ θα επισκεφτούν και θα ξεναγηθούν στην οικεία του Μάνου Χατζιδάκι. Μοιράστηκαν δηλώσεις, παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένες από τους κηδεμόνες. Το κόστος της εκδρομής είναι 2 ευρώ. Αύριο να τα φέρετε οπωσδήποτε.