ΣΤ Δημοτικού - 23 Ιανουαρίου 2024

• Βιβλίο μαθητή:  σελ.96-97
  • Τετράδιο εργασιών: σελ.122-125

Ιστορία

• Ενότητα Γ- Κεφάλαιο 16ο “Οι Εθνοσυνελεύσεις και η πολιτική οργάνωση του Αγώνα”

• Να κάνετε επανάληψη για το αυριανό Διαγώνισμα:
  • Corpus Eνότητα 10η : σελ.21 ασκήσεις 9 και 10

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τις προθέσεις in-auf
  • Arbeitsbuch: ασκ.10-11a+b σελ.57
  • Glossar: ορθογραφία και 1 φορά αντιγραφή σελ.29 ( οι λέξεις είναι οι εξής: die Welt, Frankreich, zum Beispiel, der Forscher, wohnen, beobachten, fernsehen, die Höhe, die Toilette, der Balkon)

Φυσικά

• Βιβλίο μαθητή: σελ.96-97
  • Τετράδιο εργασιών: σελ.125 ασκήσεις 1, 2 και 3

Ιστορία

• Να ξέρετε για την επόμενη φορά:
    1.Ποιες ήταν οι τοπικές κυβερνήσεις που συγκροτήθηκαν με την έναρξη της Επανάστασης για την οργάνωση του Αγώνα;
    2.Πότε και που έγινε η Α’ Εθνοσυνέλευση, Ποιες ήταν οι αποφάσεις της
    3.Πότε και που έγινε η Β’ Εθνοσυνέλευση, Ποιες ήταν οι αποφάσεις της
    4.Πότε και που έγινε η Γ’ Εθνοσυνέλευση, Ποιες ήταν οι αποφάσεις της
    5.Ποια ήταν τα 3 πολιτικά κόμματα που δημιουργήθηκαν και ποιοι ήταν οι υποστηρικτές τους

• Την Τετάρτη 24/01 θα γράψουμε Διαγώνισμα στη Γλώσσα, να κάνετε επανάληψη: τους χρόνους, τις αντωνυμίες, τα τοπικά και χρονικά επιρρήματα , μεταβατικά-αμετάβατα & συνδετικά ρήματα
  • Μοιράστηκαν τα διαγωνίσματα της Φυσικής. Παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένα από τους κηδεμόνες
  • Παρακαλώ πολύ να είστε πιο υπεύθυνοι με τα προσωπικά σας αντικείμενα! Λόγω της έξαρσης covid- ιώσεων καλό είναι να χρησιμοποιείτε μόνο τα δικά σας αντικείμενα. Βεβαιωθείτε όλοι παρακαλώ πως η κασετίνα σας διαθέτει: μολύβι, γόμα, μαρκαδόρο πίνακα και ένα μαρκαδόρο υπογράμμισης!