ΣΤ Δημοτικού - 26 Σεπτεμβρίου 2023

• Ορθογραφία
  • Έλεγχος ασκήσεων
  • Επαναληπτικό φυλλάδιο (χρονική αντικατάσταση, κλίση επιθέτων, κλίση ουσιαστικών & συντομογραφίες

Φυσικά

• Τετράδιο εργασιών: Κεφ.12 σελ.45-46
    “Ανανεώσιμες και μη πηγές ενέργειας”

Ιστορία

• Eνότητα Β’: Οι Έλληνες κάτω από την οθωμανική και τη λατινική κυριαρχία (1453-1821)
    κεφ1. Η κατάκτηση της ελληνικής Χερσονήσου

Φυσικά

• Να μελετήσετε το κεφάλαιο 12. και να το ξέρετε για την επόμενη φορά

Ιστορία

• Να μελετήσετε το μάθημα και να μπορείτε να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις :
    α.Τι συνέβη τους αιώνες 15ο- 17ο
    β.Η περίοδος από την κατάκτηση της ελληνικής Χερσονήσου πως ονομάζεται
    γ.Τι συνέβη τους δύο πρώτους αιώνες της Τουρκοκρατίας
    (15 ος -16 ος )
    δ.Τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν οι Έλληνες υπήκοοι
  • Τετράδιο εργασιών: σελ.11 άσκηση 3

• Την Δευτέρα 02/10/2023 θα γράψουμε Διαγώνισμα στη Φυσική. Παρακαλώ να διαβάσετε τα κεφάλαια 1, 2, 3, 7, 9 ,12 &13
  • Για την εκπαιδευτική επίσκεψη στο “Φράγμα του Θησαυρού”, να έχετε μαζί σας μια μικρή τσάντα με φαγητό, νερό και καπέλο. Μπορείτε να έχετε μαζί σας φωτογραφική μηχανή ή κινητό, αποκλειστικά για να βγάζετε φωτογραφίες, με δική σας ευθύνη.
  • Παρακαλώ να φέρετε τα 9,5 ευρώ για το λογοτεχνικό μας βιβλίο.
  • Από τη Δευτέρα, 02/10/2023, θα λειτουργήσει το εστιατόριο του σχολείου! Το φαγητό παρασκευάζεται στο σχολείο και το μενού περιλαμβάνει το γεύμα τους, σαλάτα, φέτα ψωμί και φρούτο ή γλυκό. Το μηνιαίο κόστος είναι 80 ευρώ. Όσοι μαθητές ενδιαφέρονται, να με ενημερώσουν.
  • Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής ημέρας γλωσσών, την ώρα των γαλλικών-γερμανικών (3η-4η ώρα) πραγματοποιήθηκε η δραστηριότητα “Μπουγάδα των Γλωσσών”, στην οποία συμμετείχαν όλοι οι μαθητές, γεμίζοντας το προαύλιο του σχολείου με κρεμασμένα μπλουζάκια στολισμένα με χρώματα και φράσεις από ξένες γλώσσες.
  • Αύριο για την Ημέρα Αθλητισμού θα πραγματοποιηθούν αθλητικές δραστηριότητες. Παρακαλώ πολύ η ΣΤ΄ τάξη να φορέσει ΜΑΥΡΑ μπλουζάκια.
  • email: mpakopoulou12@gmail.com