Δ Δημοτικού - 16 Μαρτίου 2021

Άγνωστη ορθογραφία

Ανάγνωση άγνωστου κειμένου (Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού – UNICEF)

Γαλλικά

• Έλεγχος ασκήσεων
  • Ασκήσεις κατανόησης με ρήματα
  • Μετατρέπω ένα επίθετο από αρσενικό σε θηλυκό

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων
  • Επανάληψη στα Μodal Verben και στο αόριστο άρθρο

Για την Πέμπτη:

• έχετε να λύσετε το επαναληπτικό φυλλάδιο της 13ης ενότητας που υπάρχει στην ιστοσελίδα του σχολείου: http://axion.edu.gr/eclass , στο φάκελο Δ’ Δημοτικού 2020-2021- Γλώσσα – με τίτλο Επαναληπτικό γλώσσας 13ης ενότητα. (Οι ασκήσεις να λυθούν, είτε εκτυπώνοντας το συγκεκριμένο φυλλάδιο, είτε αντιγράφοντας τις ασκήσεις στο μπλε τετράδιο γραφής της γλώσσας.)

• Corpus 13ης ενότητας άσκηση 6 σελ. 13-14

(Παρακαλώ να στείλετε όλες τις παραπάνω ασκήσεις, καθώς και η ορθογραφία που γράψαμε, μέσω φωτογραφιών στο e mail της δασκάλας σας.)

Πράσινο τετράδιο: Προβλήματα με αναγωγή στη μονάδα:

• Τα 17 κιλά λάδι κοστίζουν 85 ευρώ. Πόσο κοστίζουν τα 25 κιλά λάδι;

• Ένας ωρομίσθιος εργάτης (που πληρώνεται δηλαδή με την ώρα), εργάστηκε 8 ώρες και πήρε 56 ευρώ. Πόσα χρήματα θα πάρει, αν δουλέψει 150 ώρες;

• Σε ένα εργοστάσιο συσκευάστηκαν 450 χυμοί σε 15 καφάσια. Πόσοι χυμοί θα συσκευαστούν σε 85 καφάσια;

Για αύριο Τετάρτη!

(Παρακαλώ να στείλετε τις απαντήσεις μέσω φωτογραφιών στο email της δασκάλας σας.)

Γαλλικά

• Ορθογραφία και αντιγραφή τη 2η στήλη από το πράσινο πινακάκι στη σελ. 49 του compagnon
  • Άσκηση 3 σελ 50 του compagnon
  • Άσκηση 6/7 σελ 21 του cahier d’activités
  • Να διαβάσετε για τα επίθετα από το τετράδιο

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τα Modal Verben, το αόριστο άρθρο και τις προθέσεις am-um.
  • Kurbuch: ανάγνωση κείμενο 9b σελ.47 τις 4 πρώτες σειρές
  • Arbeitsbuch: ασκ.5-6-7 σελ.55
  • Glossar: ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή (οι λέξεις είναι οι εξής: blau, die Farbe, grau, braun, lila, weiß, schwarz, orange, gelb, grün, rot, genial, schön)

Λογοτεχνία

Για την επόμενη Τρίτη θα έχετε να διαβάσετε τις σελίδες 45-60

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να παρακολουθούν καθημερινά τα καθήκοντα της τάξης τους, καθώς και τα email του σχολείου.

• Επιπλέον υλικό θα αναρτάται σταδιακά στην ιστοσελίδα του σχολείου: http://axion.edu.gr/eclass

• Παρακαλώ τις εργασίες, τις εκθέσεις και οτιδήποτε σας ανατίθεται (όταν αναφέρεται), να τις στέλνετε μέσω φωτογραφιών στο email της εκπαιδευτικού της τάξης: fotinivi@yahoo.gr

• Αύριο Τετάρτη 17/3/2021 και ώρα 9:00-10:00 θα υπάρξει τηλεφωνική επικοινωνία της εκπαιδευτικού της τάξης για την πρόοδο των μαθητών.

• Την Τετάρτη 31/3/2021 και ώρα 12:45-13:20 θα υπάρξει τηλεφωνική επικοινωνία της εκπαιδευτικού των αγγλικών για την πρόοδο των μαθητών.

• Την Τρίτη 23/3/2021 και ώρα 12:30 – 13:15 θα υπάρξει τηλεφωνική επικοινωνία της εκπαιδευτικού των γαλλικών για την πρόοδο των μαθητών.

• Την Τρίτη 23/3/2021 και ώρα  12:30-  13:15 θα υπάρξει τηλεφωνική επικοινωνία της εκπαιδευτικού των γερμανικών για την πρόοδο των μαθητών.

Καλή Σαρακοστή!