Α Δημοτικού - 27 Σεπτεμβρίου 2022

Γράψαμε ορθογραφία τις λέξεις:

• πατάτα
  • πίτα
  • παπί
  • πανί
  • τόπι
  • ένα

Κάναμε ανάγνωση την υπογραμμισμένη πρόταση από Β.Μ. σελ. 18-19

Β.Μ. Ενότητα 1η “Η παρέα” σελ. 21

Β.Μ. “Αντίο, θάλασσα” σελ. σελ. 22-23

Τ.Ε. σελ. 16-17

Στο τετράδιο πρώτης γραφής γράψαμε:

• Αα
  • μαμά

Κεφάλαιο 8 “Επαναληπτικό μάθημα” σελ. 22-23

Μελέτη Πριβάλλοντος

Β.Μ. Ενότητα 2: “Το σχολείο μου”

Κεφάλαιο 30. “Εκδρομές με το σχολείο, εκδηλώσεις και γιορτές” σελ. 22

Δράσεις για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Τ.Ε. άσκηση 3 σελ. 17

Για αύριο έχουμε για ορθογραφία:

• το γράμμα Αα
  • μαμά

Ανάγνωση από το Β.Μ. τις χρωματισμένες προτάσεις από το διάλογο της σελίδας 22

1. Παρακαλώ να επιστραφεί εγκαίρως συμπληρωμένο από τον γιατρό το Ατομικό Δελτίο Υγείας.
  2. Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως το ποσό των 18ευρώ για τα νέα, ενημερωμένα βιβλία των μαθηματικών και το ποσό των 31,50 ευρώ για τα βιβλία των αγγλικών.
  3. Επίσης, μοιράστηκε στα παιδιά η Δήλωση συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού. Παρακαλώ να επιστραφεί συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη από τους γονείς.
  4. Μοιράστηκε στα παιδιά ενημερωτικό φυλλάδιο για το μάθημα της πληροφορικής. Σε αυτό αναφέρεται και το κόστος των βιβλίων το οποίο είναι 36ευρώ. Παρακαλώ να τα φέρετε εγκαίρως.
  5. Σήμερα ενόψει της Ευρωπαϊκής ημέρας γλωσσών οι μαθητές  πραγματοποίησαν δραστηριότητες στο μάθημα των αγγλικών.
  6. Μοιράστηκαν στα παιδιά δηλώσεις για δραστηριότητες. Όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν σε κάποια από αυτές, παρακαλώ να φέρουν τη δήλωση συμπληρωμένη μέχρι την Παρασκευή 30/9/2022.