Β Δημοτικού - 1 Ιουνίου 2020

Β.Μ. 52 “Αναγνωρίζω τις παράλληλες ευθείες” σελ. 62-63

Λογοτεχνική ώρα

Διαβάζουμε το λογοτεχνικό μας βιβλίο “Μια θάλασσα πλαστικά” ως τη σελίδα με το δελφινάκι.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Τ.Ε. “Καλό ταξίδι” σελ. 39

Τ.Ε. “Σταυρόλεξο” σελ. 40

Λογοτεχνική ώρα

Από το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο “Μια θάλασσα πλαστικά” έχουμε να διαβάσουμε από τη σελίδα με το δελφινάκι, ως το τέλος.

• Σήμερα κάναμε σχολαστικό σχολιασμό για τα νέα μέτρα προστασίας στο σχολείο καθώς και για τον προγραμματισμό των μαθημάτων από δω και στο εξής.

• Παρακαλώ να έχουν μαζί τους τα προσωπικά τους αντικείμενα (μπλοκ ζωγραφικής, μαρκαδόρους, κόλλες, ψαλίδια και ότι άλλο θεωρούν απαραίτητο) καθώς και μια αλλαξιά ρούχα.

• Από σήμερα τα καθήκοντα θα δημοσιεύονται μόνο ηλεκτρονικά.

• ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥΌροι του διαγωνισμού:
    1. Διαβάζουμε όσο το δυνατόν περισσότερα λογοτεχνικά βιβλία μπορούμε.
    2. Κρατάμε λίστα με τον τίτλο, το συγγραφέα και τις εκδόσεις του κάθε βιβλίου.
    3. Κάνουμε από μία ζωγραφιά για το καθένα από αυτά.
    4. Στην πίσω όψη της ζωγραφιάς γράφουμε τα στοιχεία του βιβλίου (τίτλος, συγγραφέας, εκδόσεις) και από μια παράγραφο (5-6 σειρών) που να περιγράφει με λίγα λόγια την υπόθεση του βιβλίου (χωρίς να αποκαλύψουμε το τέλος!).

(Ο διαγωνισμός θα λήξει 19/6/2020 !)

Καλή εβδομάδα!