Β Δημοτικού - 31 Οκτωβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. “Ο ψεύτης βοσκός” σελ. 67 (Κανείς δεν τον πίστεψε…του ψεύτη βοσκού.) και άγνωστη ορθογραφία Β.Μ. “Ο ψεύτης βοσκός” σελ. 67 (Μια μέρα αποφάσισε….. <<Λύκος! Λύκος! Τρέξτε!>>.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Ο ψεύτης βοσκός” σελ. 67

Β.Μ. Ενότητα 5 “Πάμε για ψώνια” σελ. 41

Β.Μ. 1 “Τα παιδιά στο σουπερμάρκετ” σελ. 42

Β.Μ. σελ. 43

Τ.Ε. Ασκ. 1 σελ. 25

Αντιγραφή: Β.Μ. 1 “Τα παιδιά στο σουπερμάρκετ” σελ. 42 (-Τι είναι η ημερομηνία λήξης; …… <<Ανάλωση πριν από 31-10-2019>>.) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Παραγωγή λόγου

Γράψαμε έκθεση στο κίτρινο τετράδιο με θέμα “Το αγαπημένο μου παραμύθι”.

Ορθογραφία: Β.Μ. 1 “Τα παιδιά στο σουπερμάρκετ” σελ. 42 (-Τι είναι η ημερομηνία λήξης; …… <<Ανάλωση πριν από 31-10-2019>>.)

Ανάγνωση: Β.Μ. 1 “Τα παιδιά στο σουπερμάρκετ” σελ. 42

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από μια συσκευασία από κάποιο προϊόν, ώστε να το μελετήσουμε στην τάξη.

• Την ώρα των εικαστικών δημιουργήσαμε έναν κουμπαρά, ενόψει της Παγκόσμιας ημέρας Αποταμίευσης και μιλήσαμε για τη σημασία της αποταμίευσης.

• Αύριο το μάθημα των Η/Υ δεν θα γίνει. Θα υπάρξει ενημέρωση για αναπλήρωση.

• Παρακαλώ όσοι θα μαθητές θα έρθουν στην εκδρομή στη Θεσσαλονίκη στις 19/11/2019 να φέρουν τα χρήματα και τις δηλώσεις. Το κόστος της εκδρομής είναι 15ευρώ το άτομο. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τους γονείς τους.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από 7 ευρώ για το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο του Α. Δημοκίδη “Το παιδί που δεν αγαπούσε τα βιβλία”.