Β Δημοτικού - 6 Μαρτίου 2023

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία.
  • Γράψαμε το επαναληπτικό της γλώσσας.

• σελ.6-7-8-9
  • Αντιγραφή:

-Τι ωραίο που θα ήταν, αν έφτιαχνε και η δική μας τάξη μια εφημερίδα!

– Μπορούμε να γράφουμε τα νέα της τάξης και άρθρα για ζώα και φυτά, να έχουμε συνεντεύξεις ή να παρουσιάζουμε ενδιαφέροντα βιβλία.

• Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι.

• σελ. 120, ασκ. 1,2,3,4
  • σελ. 121, ασκ. 5,6,7,8,9,10,11

Εικαστικά

Με αφορμή την Παγκόσμια μέρα κατά της σχολική βίας, δημιουργήσαμε το δικό μας πανό περνώντας το δικό μας μήνυμα.

• Ανάγνωση: σελ. 8-9.
  • Ορθογραφία:

-Τι ωραίο που θα ήταν, αν έφτιαχνε και η δική μας τάξη μια εφημερίδα!

Σήμερα μοιράστηκε το γ’ τεύχος της γλώσσας! Παρακαλώ πολύ το παλιό να το αφήσετε στο σπίτι και το νέο βιβλίο να το ντύσετε με διαφανές αυτοκόλλητο.

• Διαβάζω πολύ καλά το “Μαθαίνω στην σελίδα 120

Αύριο θα κάνουμε σχετικές ασκήσεις με το μάθημα. Παρακαλώ να είστε διαβασμένοι!!!!

• Παρακαλώ όποιος έχει παλιές εφημερίδες μπορεί να τις φέρει, ώστε να δούμε το περιεχόμενο.
  • Παρακαλώ η Δήμητρα, ο Σετσκίν και η Μίρα να επιστρέψουν το διαγώνισμα των Μαθηματικών και της Γλώσσας που είχαμε γράψει από την προηγούμενη φορά!!!
  • Παρακαλώ ΟΣΟΙ έχουν λαθάκια στην ορθογραφία, να τα διορθώσουν και να τα γράψουν από κάτω 3 φορές.

Θα πάρω τα τετράδια να τα ελέγξω!

• Παρακαλώ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.
  • Τα παιδιά που θα λάβουν μέρος στον “Πυθαγόρα”, να παρακολουθούν τα μηνύματα στο mail που δήλωσαν.
  • Σήμερα γράψαμε επαναληπτικό στην Γλώσσα.

Παρακαλώ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τον γονέα.

Καλή Εβδομάδα!!

email: konstantinavoulki@gmail.com