Β Δημοτικού - 16 Σεπτεμβρίου 2021

ΓΛΩΣΣΑ

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

Ενότητα 1η: “Στο δρόμο για το σχολείο”

• Β.Μ.: σελ.13 ασκ. 3 και 4
  • Αντιγραφή στο Γραφής 2: τη πρώτη στροφή του ποιήματος “Τα φύλλα” (Φθινόπωρο φτάνει….μακρινό) σελ.13
  • Τ.Ε.: σελ.7 ασκ.1

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΛΟΓΟΥ

Γράψαμε έκθεση στο κίτρινο τετράδιο με θέμα: “Τα σχολεία άνοιξαν” και τους δόθηκαν οι παρακάτω λέξεις για να τις χρησιμοποιήσουν στην έκθεσή τους: πρόγραμμα, αγιασμός, αίθουσα, πόρτες, εργασίες, σχολείο, άνοιξαν, πράγματα, καλή σχολική χρονιά.

ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

1.2″ Η ζωή στο σχολείο – Είμαστε μια ομάδα”

• Β.Μ. σελ.14-15

ΓΛΩΣΣΑ

Ορθογραφία: τη πρώτη στροφή του ποιήματος “Τα φύλλα” (Φθινόπωρο φτάνει….μακρινό) σελ.13

Ανάγνωση: το κείμενο (ασκ.3) σελ.14 από το Β.Μ.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως το ποσό των 15 ευρώ για τα νέα, ενημερωμένα βιβλία των μαθηματικών.
  • Παρακαλώ να φέρετε το ποσό των 49,50 ευρώ για τα βιβλία των Αγγλικών.
  • Ο κάθε μαθητής να φροντίζει να έχει καθημερινά μαζί του μια αλλαξιά (μπλούζα, παντελόνι, εσώρουχα και κάλτσες). Να έχει αρκετό νερό και 3-4 μάσκες.
  • Παρακαλώ ο κάθε μαθητής για το μάθημα της γυμναστικής να έχει μαζί του: καπέλο, γυαλιά και να φορά πάντοτε αθλητικά ρούχα και παπούτσια.
  • Να ντυθούν τα σχολικά βιβλία με διαφανές αυτοκόλλητο.
  • Να κοιτάτε καθημερινά τα καθήκοντα.