Β Δημοτικού - 23 Σεπτεμβρίου 2021

ΓΛΩΣΣΑ

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

Ενότητα 2η: “Με το σεις και με το σας”

• Β.Μ. σελ. 21, σελ.22-23 ασκ.1 (Η Σερενάτα για το Κανταδοχώρι)
  • Τ.Ε. σελ.11 ασκ.1 και 2
  • Αντιγραφή στο γραφής 2: την πρώτη πρόταση από το κείμενο “Η Σερενάτα στο Κανταδοχώρι” σελ.22 ασκ.1 (Η Σερενάτα….δικό της χωριό!).
  • Γράψαμε στο ευρετήριο τις λέξεις από το Β.Μ. σελ.20 ασκ,8

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΛΟΓΟΥ

• Από το φυλλάδιο Παραγωγής λόγου σελ. 6 και 7.

ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

1.5 “Έχουμε κανόνες”

• Β.Μ. σελ.20

1.6 “Τι θα μάθουμε στο σχολείο”

• Β.Μ. σελ.21-22

ΓΛΩΣΣΑ

Ορθογραφία: την πρώτη πρόταση από το κείμενο “Η Σερενάτα στο Κανταδοχώρι” σελ.22 ασκ.1 (Η Σερενάτα….το δικό της χωριό!).

Ανάγνωση: το κείμενο σελ. 22 “Η Σερενάτα στο Κανταδοχώρι” από Β.Μ.

Η ορθογραφία και η ανάγνωση είναι για τη Δευτέρα!!

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Αύριο 24/09 στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού τα παιδιά θα συμμετέχουν σε σχολικές δραστηριότητες κατά την 3η και 4η διδακτική ώρα. Παρακαλούμε να έχουν μαζί τους  ένα καπέλο και μία αλλαξιά ρούχων. Αύριο θα πρέπει να φοράνε μία λευκή μπλούζα και  κολάν ή φόρμα. Το βιβλίο που θα έχουν μαζί τους είναι των Μαθηματικών, την κασετίνα, νερό και το κολατσιό τους.
  • Επίσης παρακαλούμε όλοι οι μαθητές αύριο να φέρουν εκτυπωμένη μια εικόνα (ή από περιοδικό/εφημερίδα), με κάποιον άνθρωπο να αθλείται, ώστε να κάνουμε ένα κολάζ.
  • Το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο για τη Β΄ Δημοτικού είναι ο “Εγωιστής γίγαντας” του Oscar Wilde εκδόσεις Μίνωας και κοστίζει 8,90. Παρακαλώ να φέρετε τα χρήματα.
  • Την Τρίτη 28/09 και ώρα 10:30-11:40 θα πραγματοποιηθεί τηλεφωνική ενημέρωση από την εκπαιδευτικό της τάξης στους γονείς των μαθητών.