Β Δημοτικού - 26 Οκτωβρίου 2021

• Εξάσκηση στην ανάγνωση
  • Β.Μ. 8 ”Ο ψεύτης βοσκός” σελ.67
  • Β.Μ. σελ.68
  • Αντιγραφή σελ.67 ”Ο ψεύτης βοσκός” (Κανείς δεν τον πίστεψε…του ψεύτη βοσκού.)

• Έλεγχος ασκήσεων
  • Κεφ.10 σελ.37 ασκ.5,6 και 8

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Β.Μ. Κεφ.6.2 ”Πως αναπτύσσεται ένα ζώο” σελ.53-55

pupil’s book p. 8-11

• Ορθογραφία σελ.67 ”Ο ψεύτης βοσκός” (Κανείς δεν τον πίστεψε…του ψεύτη βοσκού.)
  • Ανάγνωση Β.Μ. ”Ο ψεύτης βοσκός” σελ.67

• Κεφ.10 σελ.37 ασκ.7 και 9

• Αύριο Τετάρτη 27/10/2021 θα πραγματοποιηθεί γιορτή/ομιλία για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να ξέρουν πολύ καλά τα ποιήματά τους. Η ενδυμασία παρακαλώ να είναι σχετικά επίσημη. Θα σχολάσουμε στις 12:00.
  • Παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένα από τους γονείς τα κριτήρια αξιολόγησης της Γλώσσας.
  • Παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένα από τους γονείς τα κριτήρια αξιολόγησης των Μαθηματικών.
  • Παρακαλώ οι μαθητές να πάρουν ένα λεπτό ντοσιέ που να αναγράφεται το όνομα τους για να βάζουμε εκεί τα κριτήρια αξιολόγησης.,
  • Για τα Αγγλικά!!! Την Τετάρτη 03/11 θα γιορτάσουμε το Halloween!!! Τα παιδιά μπορούν να έρθουν ντυμένα ανάλογα και να έχουν μαζί τους μια συσκευασία με γλυκά. Όποιος επιθυμεί μπορεί να έχει μαζί του κολοκύθα, πορτοκάλι ή μανταρίνι και μερικές μπατονέτες.

Αντιγραφή και Ορθογραφία ”Companion” σελίδα 4 από το red έως το pink

( γράφουμε αγγλικά και ελληνικά )