Β Δημοτικού - 1 Νοεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. 1 “Τα παιδιά στο σουπερμάρκετ” σελ. 42 (-Τι είναι η ημερομηνία λήξης; …… <<Ανάλωση πριν από 31-10-2019>>.) και άγνωστη ορθογραφία: Β.Μ. “Τα παιδιά στο σουπερμάρκετ” σελ. 42 (-Ποιος έχει τη λίστα με τα ψώνια; …….-Να πάρουμε και σοκολάτες!)

Ανάγνωση: Β.Μ. 1 “Τα παιδιά στο σουπερμάρκετ” σελ. 42

Β.Μ. 3 “Η διαφήμιση” σελ. 44

Β.Μ. 4 σελ. 45-46 (Μαθαίνω τους μήνες του χρόνου)

Αντιγραφή: Β.Μ. “Η διαφήμιση” σελ. 44 (Κι όλο πιότερο γλυκαίνεις….. δε με ξεμυαλίζεις.) και τους 12 μήνες του χρόνου -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Alphabet Book σελίδες 29-32

Ευέλικτη ζώνη

Είδαμε βιντεάκια σχετικά με τις πρώτες βοήθειες.

Ορθογραφία: Β.Μ. “Η διαφήμιση” σελ. 44 (Κι όλο πιότερο γλυκαίνεις….. δε με ξεμυαλίζεις.) και τους 12 μήνες του χρόνου.

Ανάγνωση: Β.Μ. “Η διαφήμιση” σελ. 44

άσκηση 3 σελίδα 31 Alphabet Book

αντιγραφή και ορθογραφία 8 λέξεις

• Παρακαλώ όσοι θα μαθητές θα έρθουν στην εκδρομή στη Θεσσαλονίκη στις 19/11/2019 να φέρουν τα χρήματα και τις δηλώσεις. Το κόστος της εκδρομής είναι 15ευρώ το άτομο. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τους γονείς τους.

• Παρακαλώ να φέρουν όλοι οι μαθητές τα κίτρινα τετράδια και τα διαγωνίσματα υπογεγραμμένα από τους γονείς.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από 7 ευρώ για το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο του Α. Δημοκίδη «Το παιδί που δεν αγαπούσε τα βιβλία».

Καλό μήνα και καλό Σαββατοκύριακο!