Β Δημοτικού - 10 Ιανουαρίου 2020

Β.Μ. 8 “Ο Αδαμάντιος Κοραής είπε:..” σελ. 32

Β.Μ. 9 σελ. 33

Τ.Ε. Ασκήσεις 10, 11, 12, 13 σελ. 69-70

Αντιγραφή: Β.Μ. 8 “Ο Αδαμάντιος Κοραής είπε:..” σελ. 32 (Έλεγε πως…. μορφωθούν.) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

corpus επαναληπτικών ασκήσεων γλώσσας σελ. 3-4

flash cards memory check

companion book p. 42-45

Ευέλικτη ζώνη

Από το βιβλίο: “Για σας παιδιά πρώτες βοήθειες” διαβάσαμε, σχολιάσαμε και ασχοληθήκαμε με τα κεφάλαια “Καψίματα” και “Τσίμπημα σφήκας”.

Ορθογραφία: Β.Μ. 8 “Ο Αδαμάντιος Κοραής είπε:..” σελ. 32 (Έλεγε πως…. μορφωθούν.)

Ανάγνωση: Β.Μ. 8 “Ο Αδαμάντιος Κοραής είπε:..” σελ. 32

αντιγραφή 2 φορές και ορθογραφία

Monday

Tuesday

Wednesday

• Το επόμενο λογοτεχνικό βιβλίο που θα πάρουμε είναι το: “Ταξίδι στο κέντρο της γης” του Ιουλίου Βερν, διασκευή από τον Α.Παπαθεοδούλου, Εκδόσεις ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (Παρακαλώ να με ενημερώσετε αν το έχετε).

• Το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2020 στο ΑΞΙΟΝ θα λάβει χώρα ο μαθηματικός διαγωνισμός “Πυθαγόρας” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας. Το κόστος συμμετοχής είναι 10€. Όσοι μαθητές επιθυμούν να συμμετάσχουν να το δηλώσουν μέχρι Παρασκευή 17/1.

• Την Δευτέρα την 4η ώρα θα γίνει αναπλήρωση του μαθήματος των Η/Υ, διότι σήμερα αναβλήθηκε.

• Καλό Σαββατοκύριακο!