Β Δημοτικού - 11 Νοεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Ανθολόγιο: «Μια φορά ήταν… η Κολοτούμπα» σελ. 65 (Η Κολοτούμπα που έτρωγε μόνο μπανάνες….τα πάει χάλια.) και άγνωστη ορθογραφία Ανθολόγιο: «Μια φορά ήταν… η Κολοτούμπα» σελ. 66 (Η Κολοτούμπα κατάλαβε….για να κερδίσει τους αγώνες.)

Ανάγνωση: Ανθολόγιο: «Μια φορά ήταν… η Κολοτούμπα» σελ. 65-66

Corpus επαναληπτικών ασκήσεων γλώσσας σελ. 14-16

Β.Μ. Ενότητα 6 “Είμαστε έτοιμοι;” σελ. 51

Β.Μ. 1 σελ. 52-53

Αντιγραφή: Β.Μ. 1 σελ. 52 (Γιατί ανησυχούμε άδικα; Ας βρούμε στον τηλεφωνικό κατάλογο κάποιο τηλέφωνο της Χωχαρούπας.) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Τ.Ε. (τεύχος β’) 18 “Φτιάχνω διψήφιους αριθμούς με πρόσθεση ίδιων ή διαφορετικών αριθμών” σελ. 11 Άσκ. γ’

Corpus επαναληπτικών ασκήσεων στα μαθηματικά σελ. 20-21

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. 6.3 “Τα ζώα φροντίζουν τα μικρά τους” σελ. 56-57

Λογοτεχνική ώρα

Ξεκινήσαμε την ανάγνωση του νέου μας λογοτεχνικού βιβλίου “Το παιδί που δεν αγαπούσε τα βιβλία” του Άρη Δημοκίδη (συγγραφέας που σύντομα θα επισκεφθεί το σχολείο μας) και διαβάσαμε ως τη σελ. 21.

Ορθογραφία: Β.Μ. 1 σελ. 52 (Γιατί ανησυχούμε άδικα; Ας βρούμε στον τηλεφωνικό κατάλογο κάποιο τηλέφωνο της Χωχαρούπας.)

Ανάγνωση: Β.Μ. 1 σελ. 52 όλα τα κειμενάκια από τα συννεφάκια.

Για την Τετάρτη!

Λογοτεχνική ώρα

Για την άλλη Δευτέρα έχουμε να διαβάσουμε ως το τέλος!

• Οι τιμές των εισιτηρίων για την εκδρομή στη Θεσσαλονίκη είναι: 5ευρώ/άτομο το πλανητάριο (μύθοι και αστερισμοί) και 6.50 ευρώ/άτομο (ΟΔΥΣΣΕΙΑ). Τα χρήματα θα μαζευτούν στο λεωφορείο την ημέρα της εκδρομής. Όσοι γονείς επιθυμούν, μπορούν να συμμετέχουν στις παραστάσεις, γι’ αυτό παρακαλώ να ενημερώσετε εγκαίρως.

• Έχουμε ξεκινήσει τις πρόβες για την γιορτή των Χριστουγέννων. Παρακαλούνται όλοι οι μαθητές να μάθουν τα λόγια τους και να έχουν συνέχεια μαζί τους τις σημειώσεις τους.

• Την Πέμπτη 14/11 θα παρακολουθήσουμε παράσταση Καραγκιόζη. Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να φέρει από  2,5€.