Β Δημοτικού - 12 Δεκεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. “Ιστορία για το τσίρκο” σελ. 17 (Τα παιδιά τριγύρω….πότε θ’αρχίσει.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Ιστορία για το τσίρκο” σελ. 17

Β.Μ. 3 σελ. 19

Β.Μ. 4 “Η επανάσταση των παραμυθιών” σελ. 20-21

Β.Μ. 5 Μαθαίνω το οριστικό άρθρο (ο, η, το) σελ. 21

Τ.Ε. άσκηση 4, σελ. 61

Αντιγραφή: Β.Μ. “Η επανάσταση των παραμυθιών” σελ. 20 (Ένα όμορφο…των ανθρώπων.) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Παραγωγή λόγου

Φτιάχνουμε την πρόσκληση για τη χριστουγεννιάτικη γιορτή μας!

Ορθογραφία: Β.Μ. “Η επανάσταση των παραμυθιών” σελ. 20 (Ένα όμορφο…των ανθρώπων.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Η επανάσταση των παραμυθιών” σελ. 20

Κλίνω το οριστικό άρθρο και στα τρία γένη όπως το πινακάκι στο Β.Μ σελ. 21.

• Σήμερα, την 6η και 7η ώρα κάναμε πρόβα για τη χριστουγεννιάτικη παράσταση.

• Την Παρασκευή 20/12/2019 θα πραγματοποιηθεί εκδρομή με το σχολείο στο χριστουγεννιάτικο πάρκο της ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ στη Δράμα. Όσοι ενδιαφέρονται παρακαλώ να φέρουν υπογεγραμμένες τις δηλώσεις και τα χρήματα. Το κόστος είναι 7 ευρώ.

• Για τις διακοπές των Χριστουγέννων θα έχουμε να διαβάσουμε άλλο ένα χριστουγεννιάτικο βιβλίο, το “Κάθε μέρα Χριστούγεννα” του Β. Ηλιόπουλου. Το κόστος του βιβλίου είναι 6 ευρώ.

• Στην τάξη μας θα κάνουμε ανταλλαγή δώρων. Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να φέρει από ένα συμβολικό δωράκι, ουδέτερο για όλους, τυλιγμένο σε συσκευασία δώρου!