Β Δημοτικού - 13 Δεκεμβρίου 2018

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 38 “Πάει ο παλιός ο χρόνος” (Πάει.. καρδιά. Καλή…. Πρωτοχρονιά.)

Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 38 “Πάει ο παλιός ο χρόνος”

Β.Μ. σελ. 40- 41

Β.Μ. σελ. 42-43 “Το αστέρι των Χριστουγέννων”

Αντιγραφή: Β.Μ. σελ. 43 “Το αστέρι των Χριστουγέννων” (Ένα φως… Τίποτε άλλο…).

Παραγωγή λόγου

Γράψαμε γράμμα στον Άι Βασίλη.

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 43 “Το αστέρι των Χριστουγέννων” (Ένα φως… Τίποτε άλλο…)

Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 42-43 “Το αστέρι των Χριστουγέννων”

• Να γράφουν όλοι οι  μαθητές στο τετράδιο Γραφής, την ημερομηνία της επόμενης ημέρας και τη λέξη ορθογραφία ώστε να είναι προετοιμασμένα τα τετράδια.

• Την άλλη εβδομάδα στην τάξη μας θα πραγματοποιηθεί ανταλλαγή δώρων. Παρακαλώ μέχρι αύριο ο κάθε μαθητής να φέρει κάποιο συμβολικό και ουδέτερο δωράκι τυλιγμένο σε συσκευασία δώρου.
  • Την Δευτέρα 17/12/2018 θα έχουμε ενημερωτική  συνάντηση γονέων-εκπαιδευτικών και θα δοθούν οι βαθμοί του Α’ τριμήνου.

• Μέχρι τη Δευτέρα 17/12/2018 παρακαλώ να φέρουν όλοι οι μαθητές στο σχολείο τα ρούχα που θα πρέπει να φοράνε στη γιορτή.

• Το Σάββατο η αναχώρηση για την εκδρομή θα γίνει στις 06.00 στα LIDL της δυτικής εξόδου (στο φόρο).

• Αύριο θα κάνουμε μία ώρα Γλώσσα και μία ώρα Μαθηματικά. Η ορθογραφία θα είναι για αύριο Παρασκευή 14/12/2018!