Β Δημοτικού - 13 Δεκεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. “Η επανάσταση των παραμυθιών” σελ. 20 (Ένα όμορφο…των ανθρώπων.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Η επανάσταση των παραμυθιών” σελ. 20

Β.Μ. 6 “Πέντε ποντικοί” σελ. 22

Β.Μ. 7 Μαθαίνω να κλίνω αρσενικά ουσιαστικά σε -ης σελ. 22

Β.Μ. 8 σελ. 23

Τ.Ε. Ασκήσεις 5-8 σελ. 62-64

Αντιγραφή: Β.Μ. “Πέντε ποντικοί” σελ. 22 (Στο σκοτάδι….βάλθηκαν να μπουν.) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

companion p. 32-35

Ορθογραφία: Β.Μ. “Πέντε ποντικοί” σελ. 22 (Στο σκοτάδι….βάλθηκαν να μπουν.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Πέντε ποντικοί” σελ. 22

Κλίνω τα αρσενικά ουσιαστικά: ο ράφτης, ο στρατιώτης (όπως το πινακάκι Β.Μ. σελ. 22)

Για τη Δευτέρα!

αντιγραφή 2 φορές και ορθογραφία: skirt, dress, coat, jacket, boots, trousers

• Σήμερα, την 5η και 6η ώρα κάναμε πρόβα για τη χριστουγεννιάτικη παράσταση.

• Την Παρασκευή 20/12/2019 θα πραγματοποιηθεί εκδρομή με το σχολείο στο χριστουγεννιάτικο πάρκο της ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ στη Δράμα. Όσοι ενδιαφέρονται παρακαλώ να φέρουν υπογεγραμμένες τις δηλώσεις και τα χρήματα. Το κόστος είναι 7 ευρώ.

• Για τις διακοπές των Χριστουγέννων θα έχουμε να διαβάσουμε άλλο ένα χριστουγεννιάτικο βιβλίο, το “Κάθε μέρα Χριστούγεννα” του Β. Ηλιόπουλου. Το κόστος του βιβλίου είναι 6 ευρώ.

•  Στην τάξη μας, τη Δευτέρα θα κάνουμε ανταλλαγή δώρων. Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να φέρει από ένα συμβολικό δωράκι, ουδέτερο για όλους, τυλιγμένο σε συσκευασία δώρου!

• Την Τρίτη 17/12/2019 14:30-16:00 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση γονέων και δοθούν οι βαθμοί του Α’ τριμήνου. Γι τα αγγλικά η ενημέρωση θα γίνει την ίδια μέρα 13:00-14:30.

Καλό Σαββατοκύριακο!