Β Δημοτικού - 14 Νοεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. τις 8 λέξεις από το μωβ πλαίσιο σελ. 54 και ως άγνωστη ορθογραφία δημιουργώ 4 προτάσεις με τις παραπάνω λέξεις.

Ανάγνωση: Β.Μ. “Σκέψεις πριν από το ταξίδι” σελ. 53

Β.Μ. 3 “Στο καλό χελιδονάκια” σελ. 55

Corpus επαναληπτικών ασκήσεων στη γλώσσα σελ. 17=18

Αντιγραφή: Β.Μ. 3 “Στο καλό χελιδονάκια” σελ. 55 (Ο δάσκαλος το άκουσε και είπε…..να τα αποχαιρετήσουμε.”) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Παραγωγή λόγου

Από το Corpus παραγωγής λόγου κάναμε τις σελ. 4, 6, 7 (και σε συνδυασμό με το μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος συντάσσουμε μια ιστορία για τα ζώα).

Μελέτη Περιβάλλοντος

Τ.Ε. “Γράφω μια ιστορία” σελ. 16

Ορθογραφία: Β.Μ. 3 “Στο καλό χελιδονάκια” σελ. 55 (Ο δάσκαλος το άκουσε και είπε…..να τα αποχαιρετήσουμε.”)

Ανάγνωση: Β.Μ. 3 “Στο καλό χελιδονάκια” σελ. 55

• Οι τιμές των εισιτηρίων για την εκδρομή στη Θεσσαλονίκη είναι: 5ευρώ/άτομο το πλανητάριο (μύθοι και αστερισμοί) και 6.50 ευρώ/άτομο (ΟΔΥΣΣΕΙΑ). Τα χρήματα θα μαζευτούν στο λεωφορείο την ημέρα της εκδρομής. Όσοι γονείς επιθυμούν, μπορούν να συμμετέχουν στις παραστάσεις, γι’ αυτό παρακαλώ να ενημερώσετε εγκαίρως.

• Αύριο Παρασκευή 15/11/2019 θα κάνουμε μάθημα μόνο τις δύο πρώτες ώρες (Παρακαλώ να φέρουν όλοι οι μαθητές μαζί τους τα βιβλία γλώσσας και το μπλε τετράδιο γραφής 2.). Μετά θα ακολουθήσει γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου. Θα σχολάσουμε στις 11.30. Δεν θα πραγματοποιηθούν οι δραστηριότητες.

• Σήμερα την 4η ώρα παρακολουθήσαμε παράσταση Καραγκιόζη.