Β Δημοτικού - 15 Νοεμβρίου 2018

Ορθογραφία: Β.Μ.  σελ. 66 “Οι νότες”  (Μην κλοτσάς στο σπίτι μπάλα και μη βιάζεσαι στη σκάλα. Μην ξεχνάς δόντια να πλύνεις. Στο μωρό γλυκά μη δίνεις. Σήμερα στη μουσική τη νότα κάνουμε του μι αλλά σαν γνωστή μου μοιάζει. Όλο <<μη>> η μαμά φωνάζει. )

Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 66  “Οι νότες”

Β.Μ. σελ. 67 “Ο ψεύτης βοσκός”

Β.Μ. σελ. 68

Τ.Ε. σελ. 39-41

Αντιγραφή: Β.Μ. σελ. 67 “Ο ψεύτης βοσκός” την Αρχή (Ζούσε κάποτε ένας βοσκός. Κάθε πρωί πήγαινε  τα πρόβατά του να βοσκήσουν.)

Παραγωγή λόγου

Συνεχίσαμε στο κίτρινο τετράδιο το παραμύθι από το Τ.Ε. σελ. 40-41 (Ασκ. 11)

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 67 “Ο ψεύτης βοσκός” την Αρχή (Ζούσε κάποτε ένας βοσκός. Κάθε πρωί πήγαινε  τα πρόβατά του να βοσκήσουν.)

Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 67 “Ο ψεύτης βοσκός”

• Να ξέρουν όλοι πολύ καλά το ποίημα τους για αύριο.
  • Αύριο 16/11 το πρώτο δίωρο θα κάνουμε τις επετειακές ενότητες της Γλώσσας (από το β’ τεύχος, θα το μοιράσουμε στο σχολείο και θα μείνει στο ράφι).
  • Την 3η ώρα θα γίνει γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου και τα παιδιά θα σχολάσουν στις 11.30.
  • Παρακαλούνται όλοι οι μαθητές μέσα στο Σαββατοκύριακο να μελετήσουν και να προσπαθήσουν να μάθουν όσο το δυνατός καλύτερα το ρόλο τους για το Χριστουγεννιάτικο θεατρικό..