Β Δημοτικού - 16 Σεπτεμβρίου 2019

Β.Μ. 2. “Τα φύλλα” σελ. 12

Β.Μ. 3. Παιχνίδι “Από το τέλος στην αρχή” σελ. 14

Τετράδιο Εργασιών (Τ.Ε.) σελ. 7 Άσκηση 1

Αντιγραφή: Β.Μ. 2. “Τα φύλλα” (Φθινόπωρο φτάνει….. πολύ μακρινό.) σελ. 13 (ολοκληρώθηκε στην τάξη)

Β.Μ. 1. “Τι έμαθα στην Α’ τάξη” σελ. 12-13

Τ.Ε. 1. “Τι έμαθα στην Α’ τάξη” σελ. 6-7

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. 1.2. “Η ζωή στο σχολείο” σελ. 14-15

Λογοτεχνική ώρα

Μάθαμε πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του συγγραφέα Όσκαρ Ουάιλντ, του πρώτου μας λογοτεχνικού βιβλίου “Ο εγωιστής Γίγαντας”

Ορθογραφία: Β.Μ. 2. “Τα φύλλα” (Φθινόπωρο φτάνει….. πολύ μακρινό.) σελ. 13

Ανάγνωση: Β.Μ. 2. “Τα φύλλα” ( όλο το ποίημα) σελ. 13

(Η ορθογραφία και η ανάγνωση θα είναι για την Τετάρτη.)

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρνουν μαζί τους και τα δύο  μπλε τετράδια Γραφής, κάθε φορά που έχουμε το μάθημα της Γλώσσας.

• Το κόστος για τα βιβλία των Αγγλικών της Β’ δημοτικού είναι 49ευρώ. Παρακαλώ να τα φέρουν όλοι οι μαθητές εγκαίρως.

• Για την Λογοτεχνική ώρα παραγγείλαμε το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο “Ο εγωιστής γίγαντας” του ‘Οσκαρ Ουάιλντ, εκδόσεις ΜΙΝΩΑΣ. Το κόστος του λογοτεχνικού βιβλίου είναι 9ευρώ. Παρακαλώ να φέρουν όλοι οι μαθητές τα χρήματα εγκαίρως.

• Την Παρασκευή 20/9/2019 13:30-14:30 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση γονέων. Η συνάντηση αφορά ενημέρωση για την τάξη, εργασίες κλπ και θα γίνει ταυτόχρονα σε όλους. Παρακαλούμε να προσέλθετε ακριβώς 13.30.