Β Δημοτικού - 16 Δεκεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. “Πέντε ποντικοί” σελ. 22 (Στο σκοτάδι….βάλθηκαν να μπουν.) και κλίνω το αρσενικό ουσιαστικό: ο μαθητής

Ανάγνωση: Β.Μ. “Πέντε ποντικοί” σελ. 22

Β.Μ. 12 “Ποπό! Κόσμος που περνά!” σελ. 38-39

Β.Μ. “Η τελευταία επίσκεψη του Αϊ – Βασίλη” σελ. 40-41

Τ.Ε. Ασκήσεις 1, 3, 4 σελ. 73-75

Αντιγραφή: Β.Μ. “Η τελευταία επίσκεψη του Αϊ – Βασίλη” σελ. 40 (Ερχόταν ο ίδιος…. καλοκάγαθο πρόσωπό του.) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Corpus επαναληπτικών ασκήσεων μαθηματικών β΄τεύχος σελ. 1-3

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. 6.8. “Τι μάθαμε για τα ζώα” σελ. 70

Τ.Ε. Φύλλο εργασίας 14 “Παίζουμε.. κρεμάλα” σελ. 18

Φύλλο εργασίας 15 “Πού φωλιάζουν τα ζώα;” σελ. 19

Ορθογραφία: Β.Μ. “Η τελευταία επίσκεψη του Αϊ – Βασίλη” σελ. 40 (Ερχόταν ο ίδιος…. καλοκάγαθο πρόσωπό του.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Η τελευταία επίσκεψη του Αϊ – Βασίλη” σελ. 40

Για αύριο! Αντί για μαθηματικά θα κάνουμε γλώσσα!

• Σήμερα, την 6η και 7η ώρα κάναμε πρόβα για τη χριστουγεννιάτικη παράσταση.

• Αύριο θα κάνουμε γλώσσα!! Μη φέρετε τα βιβλία των μαθηματικών!

• Την Παρασκευή 20/12/2019 θα πραγματοποιηθεί εκδρομή με το σχολείο στο χριστουγεννιάτικο πάρκο της ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ στη Δράμα. Όσοι ενδιαφέρονται παρακαλώ να φέρουν υπογεγραμμένες τις δηλώσεις και τα χρήματα. Το κόστος είναι 7 ευρώ.

• Για τις διακοπές των Χριστουγέννων θα έχουμε να διαβάσουμε άλλο ένα χριστουγεννιάτικο βιβλίο, το “Κάθε μέρα Χριστούγεννα” του Β. Ηλιόπουλου. Το κόστος του βιβλίου είναι 5 ευρώ.

• Αύριο, Τρίτη 17/12/2019 14:30-16:00 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση γονέων και δοθούν οι βαθμοί του Α’ τριμήνου. Γι τα αγγλικά η ενημέρωση θα γίνει την ίδια μέρα 13:00-14:30.

• Αγαπητοί γονείς,
    το σχολείο μας προσπαθώντας να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές στο πνεύμα των Χριστουγέννων, στο πνεύμα της αγάπης, της αλληλεγγύης και της προσφοράς στους συνανθρώπους μας αποφάσισε φέτος τα Χριστούγεννα να συγκεντρώσει χρήματα για την ενίσχυση απόρων οικογενειών της πόλης μας. Σας παρακαλούμε να στηρίξετε την κοινωνική αυτή δράση και να συνεισφέρετε κατά το δυνατόν γι’ αυτόν τον σκοπό.

• Καλή εβδομάδα!