Β Δημοτικού - 16 Ιουνίου 2020

Κάναμε επαναληπτικές ασκήσεις στο πράσινο τετράδιο των μαθηματικών.

Corpus μαθηματικών τεύχος δ’ σελ. 1, 2, 5, 7, 8

activity book p. 55-59

pupils book p. 70-72ain

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. 16.2 “Τι κάνω στον ελεύθερο χρόνο μου” σελ. 134-135

Από το corpus επαναληπτικών ασκήσεων στα μαθηματικά τεύχος δ’ κάνουμε τις ασκήσεις σελ. 3, 4, 6

αντιγραφή 2 φορές και ορθογραφία

plant = φυτεύω

save = σώζω

recycle = ανακυκλώνω

give = δίνω

must = πρέπει

use = χρησιμοποιώ

Στα μαθήματα της γλώσσας και των μαθηματικών ολοκληρώσαμε τα βιβλία μαθητής καθώς και τα τετράδιο εργασιών (Β.Μ. και Τ.Ε.). Παρακαλώ να μην τα κουβαλάνε στην τσάντα μαζί τους τα παιδιά.

Παρακαλώ από δω και στο εξής να φέρνουν όλοι οι μαθητές τα corpus των ανάλογων μαθημάτων:

• Όταν έχουμε γλώσσα, να φέρνουν ένα τετράδιο γραφής, το corpus επαναληπτικών ασκήσεων της γλώσσας, της γραμματικής, καθώς και το ανθολόγιο.
  • Όταν έχουμε μαθηματικά, να φέρνουν το πράσινο τετράδιο και το corpus επαναληπτικών ασκήσεων μαθηματικών (δ’ τεύχος)

Παρακαλώ να έχουν μαζί τους τα προσωπικά τους αντικείμενα (μπλοκ ζωγραφικής, μαρκαδόρους, κόλλες, ψαλίδια και ότι άλλο θεωρούν απαραίτητο).

Οπωσδήποτε να έχουν καθημερνά μαζί τους καπέλο, γυαλιά, αντηλιακό, καθώς και μια αλλαξιά ρούχα.

Αύριο Τετάρτη 17/6/2020 θα κάνουμε και Μελέτη Περιβάλλοντος παρακαλώ να φέρουν όλοι οι  μαθητές τα βιβλία!