Β Δημοτικού - 17 Ιανουαρίου 2020

Ορθογραφία: Β.Μ. 12 σελ. 36 (Το σπίτι μας….. προσεκτικά το δρόμο.) και άγνωστη ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 36 (<<Πρέπει… ο παππούς μου.)

Ανάγνωση: Β.Μ. 12 σελ. 36 το κειμενάκι

Παραγωγή λόγου

Γράψαμε έκθεση με τίτλο “Μια επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας της πόλης μας”.

pupils book 22-25

Ευέλικτη ζώνη

Από το βιβλίο: “Για σας παιδιά πρώτες βοήθειες” διαβάσαμε, σχολιάσαμε και ασχοληθήκαμε με τα κεφάλαια: “Μάτωμα μύτης” και “Μώλωπες”.

Από το corpus επαναληπτικών ασκήσεων της γλώσσας κάνω όλες τις ασκήσεις στις σελίδες: 11-12

(Για τη Δευτέρα!)

Την Δευτέρα να έχουν μαζί τους όλοι τα Βιβλία Μαθητή της γλώσσας και τα μπλε τετράδια. Θα τους μοιραστεί νέο τεύχος Τετραδίου Εργασιών.

αντιγραφή 2 φορές και ορθογραφία

planet

oxygen

earth

nest

bin

• Παρακαλώ τη Δευτέρα να φέρουν όλοι οι μαθητές μαζί τους τα corpus της Γλώσσας!

• Το επόμενο λογοτεχνικό βιβλίο που θα πάρουμε είναι το: “Ταξίδι στο κέντρο της γης” του Ιουλίου Βερν, διασκευή από τον Α.Παπαθεοδούλου, Εκδόσεις: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ και κοστίζει 11 ευρώ. Παρακαλώ να φέρετε οπωσδήποτε τα χρήματα.

• Καλό Σαββατοκύριακο!