Β Δημοτικού - 17 Δεκεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. “Η τελευταία επίσκεψη του Αϊ – Βασίλη” σελ. 40 (Ερχόταν ο ίδιος…. καλοκάγαθο πρόσωπό του.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Η τελευταία επίσκεψη του Αϊ – Βασίλη” σελ. 40

Β.Μ. 3 “Το αστέρι των Χριστουγέννων” σελ. 42 -43

Β.Μ. σελ. 44

Τ.Ε. Ασκήσεις 6, 8 σελ. 76-77

Αντιγραφή:  Β.Μ. 3 “Το αστέρι των Χριστουγέννων” σελ. 42-43 (Ένα φως ξεχυνόταν… Τίποτε άλλο…) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

companion p. 35-40

Ορθογραφία: Β.Μ. 3 “Το αστέρι των Χριστουγέννων” σελ. 42-43 (Ένα φως ξεχυνόταν… Τίποτε άλλο…)

Ανάγνωση: Β.Μ. 3 “Το αστέρι των Χριστουγέννων” σελ. 42-43

Για αύριο!

companion: 2 φορές αντιγραφή και ορθογραφία σελίδα 36: spring, summer, autumn, winter

• Σήμερα, την 6η και 7η ώρα κάναμε πρόβα για τη χριστουγεννιάτικη παράσταση.

• Αύριο θα κάνουμε γλώσσα!! Μη φέρετε τα βιβλία των μαθηματικών!

• Την Παρασκευή 20/12/2019 θα πραγματοποιηθεί εκδρομή με το σχολείο στο χριστουγεννιάτικο πάρκο της ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ στη Δράμα.

• Αγαπητοί γονείς,
    το σχολείο μας προσπαθώντας να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές στο πνεύμα των Χριστουγέννων, στο πνεύμα της αγάπης, της αλληλεγγύης και της προσφοράς στους συνανθρώπους μας αποφάσισε φέτος τα Χριστούγεννα να συγκεντρώσει χρήματα για την ενίσχυση απόρων οικογενειών της πόλης μας. Σας παρακαλούμε να στηρίξετε την κοινωνική αυτή δράση και να συνεισφέρετε κατά το δυνατόν γι’ αυτόν τον σκοπό.