Β Δημοτικού - 18 Νοεμβρίου 2019

Β.Μ. “Ο αϊτός και το αηδόνι” σελ. 56

Β.Μ. σελ. 57

Τ.Ε. σελ. 33-34

Αντιγραφή: Β.Μ.  “Ο αϊτός και το αηδόνι” σελ. 56 (Ένας γάιδαρος που περνούσε…..σε κάποιον άλλο!>>.) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Γράψαμε στο ευρετήριο τις λέξεις του κειμένου που έχουν αϊ, άι, αη, οϊ, όι και όη.

Corpus επαναληπτικών ασκήσεων γλώσσας σελ. 19-20

Β.Μ. 21 “Λύνω σύνθετα προβλήματα (α)” σελ. 56-57

Γράψαμε στο πράσινο τετράδιο (μαθηματικών με κουτάκια) την προπαίδεια του 1 και του 2.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. “Τι τρώνε τα ζώα” σελ. 60-61

Λογοτεχνική ώρα

Διαβάσαμε και σχολιάσαμε τη συνέχεια της ιστορίας, ως το τέλος.

Ορθογραφία: Β.Μ.  “Ο αϊτός και το αηδόνι” σελ. 56 (Ένας γάιδαρος που περνούσε…..σε κάποιον άλλο!>>.)

Ανάγνωση: Β.Μ.  “Ο αϊτός και το αηδόνι” σελ. 56

Για την Τετάρτη!

Γράφω από 2 φορές την προπαίδεια του 1 και του 2  και τη μαθαίνω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!

• Αύριο Τρίτη 19/11/2019 είναι η εκδρομή στη Θεσσαλονίκη. Στις 6.45 σημείο συνάντησης στο γήπεδο Α.Ο.Ξ.  Παρακαλούνται όλοι οι μαθητές να έχουν μαζί τους κολατσιό και νερό για πρωινό στην Θεσσαλονίκη.  Στο λεωφορείο θα μαζευτούν τα χρήματα για τις παραστάσεις που θα παρακολουθήσουμε (6.50 ευρώ/άτομο “ΟΔΥΣΣΕΙΑ” – 5 ευρώ/άτομο “Αστερισμοί και μύθοι”).

• Την τελευταία ώρα κάναμε πρόβα για τη χριστουγεννιάτικη παράσταση.

• Την επόμενη Πέμπτη 28/11/2019 θα παρακολουθήσουμε την θεατρική παράσταση “Τζιτζιμιτζιχοτζιρια” στο ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας. Τα παιδιά θα συνοδεύονται από τους δασκάλους τους. Κόστος μεταφοράς 4ευρώ και κόστος παράστασης 5 ευρώ. Παρακαλώ να φέρετε τις δηλώσεις και τα χρήματα εγκαίρως.