Β Δημοτικού - 20 Νοεμβρίου 2019

Β.Μ. 8 “Το ταξίδι στη Χωχαρούπα” σελ. 69

Β.Μ. 1. “Η αρχή του ταξιδιού” σελ. 70-71

Τ.Ε. Άσκηση 1, σελ. 43

Αντιγραφή: Β.Μ. “Η αρχή του ταξιδιού” σελ. 70 (-Λουκά, δεν είσαι μόνο εσύ…..στη Χωχαρούπα;) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Τ.Ε. 21 “Λύνω σύνθετα προβλήματα (α)” σελ. 16-17

Ελέγχουμε την προπαίδεια του 1 και του 2.

Μαθαίνουμε την προπαίδεια του 3 και του 4.

Companion σελίδες 10-12

Επανάληψη λεξιλογίου κεφάλαια 1 και 2

Ορθογραφία: Β.Μ. “Η αρχή του ταξιδιού” σελ. 70 (-Λουκά, δεν είσαι μόνο εσύ…..στη Χωχαρούπα;) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Ανάγνωση: Β.Μ. “Η αρχή του ταξιδιού” σελ. 70

Γράφω στο πράσινο τετράδιο μαθηματικών από 2 φορές την προπαίδεια του 3 και του 4 και τη μαθαίνω πολύ καλά!!!

Για τη Δευτέρα!

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από ένα χριστουγεννιάτικο σκουφάκι του Αη Βασίλη για δραστηριότητα στο μάθημα των αγγλικών!

Να έχουν πάντα μαζί τους όλα τα βιβλία!!!

• Την 6η-7η ώρα κάναμε πρόβα για τη χριστουγεννιάτικη παράσταση.

• Αύριο την 4η ώρα θα επισκεφθεί το σχολείο μας ο συγγραφέας Άρης Δημοκίδης.

• Την επόμενη Πέμπτη 28/11/2019 θα παρακολουθήσουμε την θεατρική παράσταση “Τζιτζιμιτζιχοτζιρια” στο ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας. Τα παιδιά θα συνοδεύονται από τους δασκάλους τους. Κόστος μεταφοράς 4ευρώ και κόστος παράστασης 5 ευρώ. Παρακαλώ να φέρετε τις δηλώσεις και τα χρήματα εγκαίρως.

• Έχουμε παραγγείλει το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο για τα Χριστούγεννα “Ο Σκρουτζ” του Τσαρλς Ντικενς, εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ. Το κόστος του βιβλίου είναι 10ευρώ.