Β Δημοτικού - 21 Φεβρουαρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 73 (Το σχολείο μας… γκριζογάλανα μάτια.) και (Κάνει πολύ κρύο… σπίτι μας.) και φτιάχνω σύνθετες τις λέξεις: άσπρος + μαύρος, πηγαίνω + έρχομαι, ανοίγω + κλείνω, μαχαίρι + πιρούνι, ανεβαίνω + κατεβαίνω, Σάββατο + Κυριακή.

Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 73 (Το γράμμα του Φίλιππου)

Ανθολόγιο: “Ο υπολογιστής μου” σελ. 152

Αντιγραφή: Ανθολόγιο: “Ο υπολογιστής μου” σελ. 152 (Αν τα θέλω… για καλό μου.)

Corpus επαναληπτικών ασκήσεων στη γλώσσα (β’ τεύχος) σελ. 30

Παραγωγή λόγου

Γράφω ένα γράμμα σε ένα φίλο μου που μένει μακριά για να του περιγράψω το σχολείο μου.

Ορθογραφία: Ανθολόγιο: “Ο υπολογιστής μου” σελ. 152 (Αν τα θέλω… για καλό μου.)

Ανάγνωση: Ανθολόγιο “Ο υπολογιστής μου” σελ. 152

• Αύριο Παρασκευή το μάθημα των Αγγλικών δεν θα γίνει.

• Την Κυριακή 24/2 09.30- 17.00 η ομάδα ρομποτικής του σχολείου, ROBO AXION, θα συμμετέχει στον διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής, έρευνας και καινοτομίας FLL 2019. Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί στο αθλητικό κέντρο Φ. Αμοιρίδης. Όσοι επιθυμούν μπορούν να έρθουν να υποστηρίξουν την ομάδα μας!

• Παρακαλώ οι μαθητές να έχουν μαζί τους καπέλα, για το μάθημα της γυμναστικής τις ηλιόλουστες μέρες.