Β Δημοτικού - 22 Νοεμβρίου 2018

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 76 “Στη Χωχαρούπα” (-Χωχαρούπα είναι η …..ζαχαρωτών. – Μπορούμε να…. ΕΙΡΗΝΗ! και το ρήμα “είμαι”).

Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 76 “Στη Χωχαρούπα”

Β.Μ. σελ. 77 “Αν όλα τα παιδιά της Γης”

Β.Μ. σελ. 78 “Η Ξανθούλα”

Τ.Ε. σελ. 47-48 (Ασκ. 7, 8, 9)

Αντιγραφή: Β.Μ. σελ. 77 “Αν όλα τα παιδιά της Γης” (Αν όλα τα παιδιά της Γης…. πολύ πολύ μεγάλος.)

Παραγωγή λόγου

Δημιουργώ στιχάκια στο κίτρινο τετράδιο (βασισμένα στην Ασκ. 10 του Τετραδίου εργασιών της Γλώσσας σελ. 48).

Corpus Παραγωγής λόγου σελ. 6, 7

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 77 “Αν όλα τα παιδιά της Γης” (Αν όλα τα παιδιά της Γης…. πολύ πολύ μεγάλος.) και το ρήμα “είμαι”

Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 77 “Αν όλα τα παιδιά της Γης” και Β.Μ. σελ. 78 “Η Ξανθούλα”

• Να γράφουν όλοι οι  μαθητές στο τετράδιο Γραφής, την ημερομηνία της επόμενης ημέρας (της Δευτέρας) και τη λέξη ορθογραφία ώστε να είναι προετοιμασμένα τα τετράδια.

Πρέπει όλοι οι μαθητές να μάθουν πολύ καλά τα λόγια τους (απ’ έξω) για το θεατρικό των Χριστουγέννων. Έχουν ξεκινήσει πρόβες και πολλοί μαθητές είναι απροετοίμαστοι.