Β Δημοτικού - 23 Ιανουαρίου 2019

Β.Μ. 13 “Μες στο μουσείο” σελ. 47-49

Τ.Ε. 13 “Μες στο μουσείο” σελ. 7-8 (β’τευχος)

Αντιγραφή: Β.Μ. 13 “Μες στο μουσείο” “Πατητήρι” σελ. 48 (Είναι ο μοναδικός χώρος… και τρόφιμα.)

Κλίναμε στο τετράδιο γραφής τα ουσιαστικα: η κότα, ο σκούφος

Γράψαμε επαναληπτικό στα κεφάλαια 16-23

Στο πράσινο τετράδιο γράψαμε την προπαίδεια του 5 και του 10.

B.M. 24 “Βρίσκω την προπαίδεια του 5 και του 10” σελ. 66-67

Pupil’s: page 47-49

Ορθογραφία: Β.Μ. 13 “Μες στο μουσείο” “Πατητήρι” σελ. 48 (Είναι ο μοναδικός χώρος… και τρόφιμα.)

Ανάγνωση: Β.Μ. 13 “Μες στο μουσείο” “Πατητήρι” σελ. 48

• Παρακαλώ να γράφουν τα παιδιά στο τετράδιο γραφής (1) την ημερομηνία της επόμενης μέρας και τη λέξη ορθογραφία.

Γράφω στο πράσινο τετράδιο την προπαίδεια του 5 και του 10 από δύο φορές και τη μαθαίνω πολύ καλά!

Companion: page 27, Αντιγραφή (3 φορές) και ορθογραφία το 2ο πινακάκι (goat έως rabbit)

Companion: page 28- 29, ex. 1, 2

Pupil’s: page 48, Ανάγνωση το κείμενο με το e-book.

• Αύριο θα παρακολουθήσουμε παράσταση στο ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας. Θα γίνει μάθημα μόνο την 1η ώρα (Ορθογραφία και ανάγνωση θα κάνουμε κανονικά). Θα σχολάσουμε κανονικά.

• Παρακαλώ να έχουν όλοι μόνο το μπλε τετράδιο γραφής 1 και απαραίτητα το κολατσιό τους σε μια μικρή τσαντούλα,  γιατί δεν θα κάνουμε κάποια στάση για φαγητό. Δεν χρειάζονται σχολικές τσάντες.

• Την Παρασκευή στις 15/2/2019 θα πραγματοποιηθεί εκδρομή στη Θεσσαλονίκη (στη ΔΕΘ “Οι Άθλοι του Ηρακλή” και στο ΝΟΗΣΙΣ). Υποχρεωτικά ο κάθε μαθητής πρέπει να συνοδεύεται από τον κηδεμόνα του. Το κόστος της εκδρομής είναι 12ευρώ το άτομο. Παρακαλώ να φέρετε τα χρήματα.