Β Δημοτικού - 23 Σεπτεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. “Ο σιδηρόδρομος” σελ. 20 (Τρέχα, σιδηρόδρομε…πέρα!) και άγνωστη ορθογραφία Β.Μ. “Ο σιδηρόδρομος” σελ. 20 (Τρέχα, σιδηρόδρομε….τι χαρά μεγάλη!)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Ο σιδηρόδρομος” σελ. 20

Ανθολόγιο: “Η πρώτη μέρα στο σχολείο” σελ. 30-31

Αντιγραφή:    Ανθολόγιο – “Η πρώτη μέρα στο σχολείο” σελ. 30 (-Μα είσαι μεγάλος πια… στο μεγάλο σχολείο!) – ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Μαθαίνω να χρησιμοποιώ το ευρετήριο και γράφω τις λέξεις: μοτοσικλέτα, ποδήλατο, ελικόπτερο, αεροπλάνο, τρένο, καράβι

Β.Μ. 4 “Μετρώ με εκατοστόμετρα” σελ. 18-19

Τ.Ε. 4 “Μετρώ με εκατοστόμετρα” σελ. 12-13

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. 1.6. “Τι μάθαμε για το σχολείο” σελ. 21

Τ.Ε. “Όλα τα λουλούδια ανθίζουν” σελ. 6

Τ.Ε. “Τι μπορώ να κάνω;” σελ. 7

Λογοτεχνική ώρα

Αναλύσαμε το εξώφυλλο, τα χαρακτηριστικά και τη δομή του λογοτεχνικού μας βιβλίου “Ο εγωιστής γίγαντας”. Διαβάσαμε ως τη σελίδα …….

Ορθογραφία: Ανθολόγιο – “Η πρώτη μέρα στο σχολείο” σελ. 30 (-Μα είσαι μεγάλος πια… στο μεγάλο σχολείο!)

Ανάγνωση: Ανθολόγιο – “Η πρώτη μέρα στο σχολείο” σελ. 30-31

(Για την Τετάρτη!)

Λογοτεχνική ώρα

Για την επόμενη Δευτέρα που θα έχουμε λογοτεχνική ώρα, θα διαβάσουμε μόνοι μας παρακάτω, ως τη σελίδα……

• Παρακαλώ οι μαθητές να φέρουν τα αγαπημένα τους λογοτεχνικά βιβλία για να δημιουργήσουμε τη δική μας “Δανειστική βιβλιοθήκη”.

• Θα πραγματοποιηθεί μια μικρή αντικατάσταση στο πρόγραμμα. Το μάθημα των Η/Υ θα γίνεται πλέον κάθε Παρασκευή την 4η ώρα. Την Πέμπτη 7η ώρα θα γίνεται το μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος.