Β Δημοτικού - 24 Ιανουαρίου 2020

• Ορθογραφία: Β.Μ.”Κάλτσες γυναικείες βαμβακερές -Πυργί Χίου -Τέλη 19ου αιώνα” σελ. 53 (‘Εχουν από πάνω…. πίσω το μοβ.).
  • Ανάγνωση: Β.Μ.”Κάλτσες γυναικείες βαμβακερές -Πυργί Χίου -Τέλη 19ου αιώνα” σελ. 53
  • Β.Μ. σελ. 54 μαθαίνω τα σχήματα και τα τοπικά επιρρήματα
  • Β.Μ. “Ήλιος” σελ. 55
  • Β.Μ. μαθαίνω να κλίνω θηλυκά ουσιαστικά σε -η σελ. 55
  • Τ.Ε. Ασκήσεις 9, 10 σελ. 11
  • Αντιγραφή και ευρετήριο: Β.Μ. σελ. 54 τα σχήματα και τα τοπικά επιρρήματα -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

activity book p. 16-20

Ευέλικτη ζώνη

Από το βιβλίο: “Για σας παιδιά πρώτες βοήθειες” διαβάσαμε, σχολιάσαμε και ασχοληθήκαμε με τα κεφάλαια: “Στραμπουλήγματα” και “Τραύματα από κόψιμο” και είδαμε σχετικά βιντεάκια.

• Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 54 τα σχήματα και τα τοπικά επιρρήματα
  • Ανάγνωση: Β.Μ. “Ήλιος” σελ. 55
  • Κλίνω τα θηλυκά ουσιαστικά: η γιορτή, η φίλη (Β.Μ. όπως το πινακάκι στη σελ. 55)
  • Για τη Δευτέρα!

• αντιγραφή 2 φορές και ορθογραφία
  • horse άλογο
  • lion λιοντάρι
  • duck πάπια
  • frog βάτραχος
  • snake φίδι

• Την επόμενη Δευτέρα 27/1/2020 θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην προπαίδεια. Διαβάζω και μαθαίνω πολύ καλά τις προπαίδειες των αριθμών 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11.
  • Κάνω εξάσκηση στην προπαίδεια, γράφοντάς  την στο πράσινο τετράδιο από δύο φορές.
  • Καλό Σαββατοκύριακο!