Β Δημοτικού - 25 Οκτωβρίου 2018

Ορθογραφία: Ανθολόγιο σελ. 124 (Κάτω απ’ τη σημαία στο σχολειό μπροστά τα παιδιά γιορτάζουν τα Ελληνόπουλα.  <<Όχι στους τυράννους! Όχι στη σκλαβιά! Ζήτω η ειρήνη! Ζήτω η λευτεριά!>>)

Ανάγνωση: Ανθολόγιο σελ. 124 το ποίημα “Η γιορτή του <<Όχι>>”

Β.Μ. 7 “Πώς λέμε ΟΧΙ;” σελ. 58-59

Αντιγραφή: Β.Μ. σελ. 58 Από το ποίημα “Σημαία μας η ειρήνη” (Τα χέρια μας να ενώσουμε κι υπόσχεση να δώσουμε πως στη δική μας την καρδιά ειρήνη θ’ ανθίσει, παιδιά.)

Παραγωγή Λόγου

Γράψαμε ένα γράμμα σε έναν στρατιώτη/πολεμιστή τους 1940 για να τον ευχαριστήσουμε για την προσφορά του στον πόλεμο.

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 58 Από το ποίημα “Σημαία μας η ειρήνη” (Τα χέρια μας να ενώσουμε κι υπόσχεση να δώσουμε πως στη δική μας την καρδιά ειρήνη θ’ ανθίσει, παιδιά.)

Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 58-59 τα δύο ποιήματα

• Αύριο Παρασκευή 26/10/2018 οι μαθητές μετά τη γιορτή θα αποχωρήσουν στις 11:30.
  • Τα παιδιά έχουν μαζί τους μια υπεύθυνη δήλωση για την εκδρομή που θα πραγματοποιηθεί στις 15-16 Δεκέμβρη. Παρακαλώ να επιστραφούν όσο το δυνατό συντομότερα υπογεγραμμένες.