Β Δημοτικού - 25 Νοεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. “Στη χώρα των αινιγμάτων” σελ. 74 (-Αυτά που είναι… Καλή τύχη!) και άγνωστη ορθογραφία: (-Εκείνο που <<σαν κοιμάσαι…..νάνι νάνι>>.) και το ρήμα “είμαι”.

Ανάγνωση: Β.Μ. “Στη χώρα των αινιγμάτων” σελ. 74

Β.Μ. 6 “Στη Χωχαρούπα” σελ. 76-77

Αντιγραφή: Β.Μ. 6 “Στη Χωχαρούπα” σελ. 76 (-Μπορούμε να μείνουμε…. αν δεχτείτε την ΕΙΡΗΝΗ!) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Τ.Ε. Άσκηση 6 σελ. 46

Β.Μ. 22 “Αναλύω αριθμούς μέχρι το 100. Εισαγωγή στην προπαίδεια” σελ. 58-59

Επανάληψη την προπαίδεια των αριθμών 1, 2, 3, 4

Λογοτεχνική ώρα

Σχολιάσαμε το εξώφυλλο και τα στοιχεία του νέου μας λογοτεχνικού βιβλίου “Σκρουτζ”, του Καρόλου Ντίκενς, εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ. Έπειτα ξεκινήσαμε και διαβάσαμε το βιβλίο, ως τη σελίδα ….

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. 6.5 “Οι φωλιές των ζώων” σελ. 62-63

Ορθογραφία: Β.Μ. 6 “Στη Χωχαρούπα” σελ. 76 (-Μπορούμε να μείνουμε…. αν δεχτείτε την ΕΙΡΗΝΗ!)

Ανάγνωση: Β.Μ. 6 “Στη Χωχαρούπα” σελ. 76

Για την Τετάρτη!

Την άλλη Δευτέρα θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στη γλώσσα!

Παρακαλώ να διαβάσετε τα εξής: τους 12 μήνες του χρόνου, τις 7 ημέρες της εβδομάδας, το ρήμα “είμαι”, συλλαβισμός λέξεων, διαλυτικά και τονισμός λέξεων, σημεία στίξης και αλφαβητική σειρά.

Γράφω από 2 φορές και μαθαίνω απ’ έξω την προπαίδεια του 1, του 2, του 3 και του 4.

Λογοτεχνική ώρα

Για την επόμενη Δευτέρα διαβάζουμε ως τη σελίδα …..

• Την 5η – 6η ώρα κάναμε πρόβα για τη χριστουγεννιάτικη παράσταση.

• Παρακαλώ να φέρουν όλοι οι μαθητές ένα σκουφάκι του Αη Βασίλη.

• Την Πέμπτη 28/11/2019 θα παρακολουθήσουμε την θεατρική παράσταση “Τζιτζιμιτζιχοτζιρια” στο ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας. Τα παιδιά θα συνοδεύονται από τους δασκάλους τους. Κόστος μεταφοράς 4ευρώ και κόστος παράστασης 5 ευρώ. Παρακαλώ να φέρετε τις δηλώσεις και τα χρήματα εγκαίρως.

• Αύριο Τρίτη 26/11/2019 θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση γονέων – εκπαιδευτικών 14.30-16.00. Για τα αγγλικά η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί 13.30-14.30.

• Παρακαλώ να φέρουν όλοι τα χρήματα για το χριστουγεννιάτικο λογοτεχνικό βιβλίο. Το κόστος είναι 10 ευρώ.