Β Δημοτικού - 25 Σεπτεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Ανθολόγιο – “Η πρώτη μέρα στο σχολείο” σελ. 30 (-Μα είσαι μεγάλος πια… στο μεγάλο σχολείο!) και άγνωστη ορθογραφία: Ανθολόγιο -“Η πρώτη μέρα στο σχολείο” σελ. 30-31 (Θα ακούω προσεκτικά τη δασκάλα…..καινούργια ρούχα.)

Ανάγνωση: Ανθολόγιο – “Η πρώτη μέρα στο σχολείο” σελ. 30-31

Β.Μ. 2 “Με το <<σεις>> και με το <<σας>>” σελ. 21-22

Β.Μ. “Η Σερενάτα για το Κανταδοχώρι” σελ. 22-23

Τ.Ε. 2 “Με το <<σεις>> και με το <<σας>>” σελ. 11-12 Ασκήσεις 1, 2, 3

Αντιγραφή: Β.Μ. ¨Η Σερενάτα για το Κανταδοχώρι” σελ. 22 (Η Σερενάτα….σαν ωδείο!) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Β.Μ. 6 “Βρίσκω την αξία των ψηφίων στους διψήφιους αριθμούς” σελ. 22-23

Τ.Ε. 6 “Βρίσκω την αξία των ψηφίων στους διψήφιους αριθμούς” σελ. 16-17

Παραγωγή λόγου

Γράψαμε στο τετράδιο παραγωγής λόγου (κίτρινο τετράδιο) μια έκθεση με θέμα “Ποια εποχή του χρόνου μου αρέσει και γιατί;”

Ορθογραφία: Β.Μ. ¨Η Σερενάτα για το Κανταδοχώρι” σελ. 22 (Η Σερενάτα….σαν ωδείο!)

Ανάγνωση: Β.Μ. ¨Η Σερενάτα για το Κανταδοχώρι” σελ. 22-23

Παρακαλώ οι μαθητές να έχουν κάθε φορά μαζί τους και τα δύο μπλε τετράδια γραφής!

• Παρακαλώ οι μαθητές να φέρουν τα αγαπημένα τους λογοτεχνικά βιβλία για να δημιουργήσουμε τη δική μας “Δανειστική βιβλιοθήκη”.

• Παρακαλώ να φέρουν όλοι οι μαθητές τα χρήματα για τα βιβλία της Πληροφορικής. Το κόστος των βιβλίων είναι 30ευρώ.