Β Δημοτικού - 26 Νοεμβρίου 2018

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 77 “Αν όλα τα παιδιά της Γης” (Αν όλα…..μεγάλος. Θα’ ρχόνταν…. χορό.) και το ρήμα “είμαι”.

Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 77  “Αν όλα τα παιδιά της Γης” και Β.Μ. σελ. 78 “Η Ξανθούλα”

Β.Μ. 9 “Που λες, είδα…” σελ. 6-7

Τ.Ε. 9 “Που λες, είδα…” σελ. 51 (Ασκ. 1, 2)

Αντιγραφή: Β.Μ. σελ. 6 (Είναι πολύχρωμο…. το ταξίδι!)

Β.Μ. 16 “Γνωρίζω καλύτερα τα γεωμετρικά μοτίβα” σελ. 46-47

Τ.Ε. 16 “Γνωρίζω καλύτερα τα γεωμετρικά μοτίβα” σελ. 6-7

Companion: page 59-60

page 61-62

Pupils: page 26 – 27

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 6 (Είναι πολύχρωμο…. το ταξίδι!)

Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 6, 9 “Που λες, είδα… Το ημερολόγιο της Χαράς)

• Να γράφουν όλοι οι  μαθητές στο τετράδιο Γραφής, την ημερομηνία της επόμενης ημέρας και τη λέξη ορθογραφία ώστε να είναι προετοιμασμένα τα τετράδια.

Activity: page 20-21, ex. 1,  2, 3

Companion: page 61, Διάβασμα και αντιγραφή το πινακάκι

Companion: page 15, Ορθογραφία το 2ο πινακάκι (από grandpa έως sister)

• Πρέπει όλοι οι μαθητές να μάθουν πολύ καλά τα λόγια τους (απ’ έξω) για το θεατρικό των Χριστουγέννων. Έχουν ξεκινήσει πρόβες και πολλοί μαθητές είναι απροετοίμαστοι.

• Παρακαλώ να ντυθούν τα βιβλία: της Γλώσσας (β’ τεύχος) και το Τετράδιο Εργασιών των Μαθηματικών (β’τεύχος), αλλά αύριο να τα φέρουν οπωσδήποτε μαζί τους όλοι οι μαθητές.

• Παρακαλώ, όσοι θα συμμετέχετε στην εκδρομή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων στα Τρίκαλα – Μετέωρα (15-16/12) να φέρετε το ποσό που υπολείπεται (43ευρώ ανά άτομο).