Β Δημοτικού - 26 Σεπτεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. ¨Η Σερενάτα για το Κανταδοχώρι” σελ. 22 (Η Σερενάτα….σαν ωδείο!) και άγνωστη ορθογραφία Β.Μ. “Η Σερενάτα για το Κανταδοχώρι” σελ. 22 (-Ποιος καλός άνεμος…δεν έκλεισα μάτι.)

Ανάγνωση: Β.Μ. ¨Η Σερενάτα για το Κανταδοχώρι” σελ. 22-23

Β.Μ. 2″Το παραμύθι της Χαρας” σελ. 23

Β.Μ. 3 σελ. 24

Β.Μ. 5 σελ. 25

Τ.Ε. σελ. 12-13 Ασκήσεις 4, 5

Αντιγραφή: Β.Μ. 2 “Το παραμύθι της Χαράς” σελ. 23 (-Κυρία εσείς….φανταστικές,) – ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. 2.2. “Πάμε μια βόλτα” σελ. 26-27

Β.Μ. 2.3.”Κατοικίες και οικογένειες” σελ. 28-29

Ορθογραφία: Β.Μ. 2 “Το παραμύθι της Χαράς” σελ. 23 (-Κυρία εσείς….φανταστικές,)

Ανάγνωση: Β.Μ. 2 “Το παραμύθι της Χαράς” σελ. 23

Παρακαλώ οι μαθητές να έχουν κάθε φορά μαζί τους και τα δύο μπλε τετράδια γραφής!

• Το μάθημα των Αγγλικών δεν πραγματοποιήθηκε σήμερα. θα γίνει αναπλήρωση τις επόμενες ημέρες.

• Παρακαλώ να φέρουν όλοι οι μαθητές τα χρήματα για τα βιβλία της Πληροφορικής. Το κόστος των βιβλίων είναι 30ευρώ.

• Αύριο Παρασκευή 27/9/2019 θα πραγματοποιηθούν δραστηριότητες ενόψει της Παγκόσμιας ημέρας σχολικού αθλητισμού.

• Παρακαλώ να έχουν μαζί τους ΜΟΝΟ τα βιβλία/τετράδια για το μάθημα της Γλώσσας.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φορούν πράσινα μπλουζάκια και από κάτω μαύρη φόρμα ή κολάν. Να έχουν μαζί τους οπωσδήποτε καπέλο, νερό και μια δεύτερη αλλαξιά ρούχων.