Β Δημοτικού - 27 Νοεμβρίου 2018

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 6 από το ημερολόγιο της Χαράς (Εκεί συνάντησα…..αυτό το ταξίδι! και κλίνω το ρήμα “είμαι”)

Ανάγνωση: Β.Μ σελ. 6 το ημερολόγιο της Χαράς

Β.Μ. σελ. 8-9

Τ.Ε. σελ. 52-53 (Ασκ. 3, 4)

Β.Μ. 17 “Υπολογίζω με πολλούς τρόπους μέχρι το 100. Εισαγωγή στην προπαίδεια.” σελ. 48

Γράφω την προπαίδεια του 1, 2 στο πράσινο τετράδιο.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. “Με τι καλύπτεται το σώμα των ζώων” σελ. 59

Άσκηση για το σπίτι στο τετράδιο Γραφής. Να βρω 8 συνώνυμα και 8 αντίθετα των παρακάτω λέξεων:

• να βρω συνώνυμα των λέξεων: τεράστιος, άνεμος, σπίτι, φεγγάρι. φωτεινός, ξανά, αμάξι, καράβι

• να βρω αντίθετα των λέξεων: βορράς, αγάπη, ζεστός, μαύρο, πάνω, ανεβάζω, αριστερά, κλειστός

• Να κάνουν τις ασκήσεις  5 και 6 από τη σελίδα 54 του Τ.Ε της Γλώσσας.

Γράφω την προπαίδεια του 1 και του 2 στο πράσινο τετράδιο 2 φορές το καθένα.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Πρέπει όλοι οι μαθητές να μάθουν πολύ καλά τα λόγια τους (απ’ έξω) για το θεατρικό των Χριστουγέννων. Έχουν ξεκινήσει πρόβες και πολλοί μαθητές είναι απροετοίμαστοι.

• Παρακαλώ να ντυθούν τα βιβλία: της Γλώσσας (β’ τεύχος) και το Τετράδιο Εργασιών των Μαθηματικών (β’τεύχος), αλλά αύριο να τα φέρουν οπωσδήποτε μαζί τους όλοι οι μαθητές.

• Παρακαλώ, όσοι θα συμμετέχετε στην εκδρομή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων στα Τρίκαλα – Μετέωρα (15-16/12) να φέρετε το ποσό που υπολείπεται (43ευρώ ανά άτομο).