Β Δημοτικού - 27 Μαΐου 2020

Ανάγνωση: Β.Μ. “Ουράνιο τόξο” σελ. 68 και Β.Μ. “Το ουράνιο τόξο” σελ. 69

Ανάγνωση και συζήτηση πληροφοριών του κάθε μαθητή για το ουράνιο τόξο.

Επαναληπτικές ασκήσεις στην προπαίδεια των αριθμών 1-11.

• Κλίνω το επίθετο: ζεστός-ή-ό (και στα τρία γένη και στους δύο αριθμούς) (όπως στο πινακάκι Β.Μ. σελ. 31)

• Κλίνω τα ρήματα: κρυώνω, διψάω (σε ΕΝΕΣΤΩΤΑ, ΠΑΡΑΤΑΤΙΚΟ και ΑΟΡΙΣΤΟ σε όλα τα πρόσωπα)

• Παρακαλώ να κάνουν όλοι οι μαθητές από μια ζωγραφιά της φαντασίας τους που να περιέχεται κι ένα ουράνιο τόξο με τα χρώματα της ίριδας.

(Για την Παρασκευή 29/5/2020)

Διαβάζω, θυμάμαι και γράφω (από μία φορά) την προπαίδεια των αριθμών: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

(Για την Παρασκευή 29/5/2020)

Το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο είναι “Μια θάλασσα πλαστικά” της Κ. Τσάνταλη. Κοστίζει 10 ευρώ και βρίσκεται ήδη στο βιβλιοπωλείο ΠΥΡΓΕΛΗ στην Ξάνθη. Παρακαλώ να περάσετε να το πάρετε εγκαίρως!

Από Δευτέρα που θα γυρίσουμε στο σχολείο, παρακαλώ να έχουν όλοι οι μαθητές τα τετράδια, σημειώσεις φυλλάδια, εκθέσεις και ασκήσεις που λύσανε κατά τη διάρκεια των διαδικτυακών μαθημάτων.