Β Δημοτικού - 29 Νοεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. 7 “Αν όλα τα παιδιά της Γης” σελ. 77 (Αν όλα τα παιδιά της Γης…… θ’ αγκάλιαζε θαρρώ.)

Ανάγνωση: Β.Μ. 7 “Αν όλα τα παιδιά της Γης” σελ. 77 και Β.Μ. 8 “Η Ξανθούλα” σελ. 78

Corpus επαναληπτικών ασκήσεων γλώσσας σελ. 22-24

activity book p. 10-13

Ευέλικτη ζώνη

Από το βιβλίο “Για σας παιδιά πρώτες βοήθειες” διαβάσαμε, σχολιάσαμε και ασχοληθήκαμε με τα κεφάλαια “Τραυματισμός ματιού” και “Τραύμα από δάγκωμα”.

Την Δευτέρα θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στη γλώσσα!

Παρακαλώ να διαβάσετε τα εξής: τους 12 μήνες του χρόνου, τις 7 ημέρες της εβδομάδας, το ρήμα “είμαι”, συλλαβισμός λέξεων, διαλυτικά και τονισμός λέξεων, σημεία στίξης και αλφαβητική σειρά.

Corpus επαναληπτικών ασκήσεων της γλώσσας σελ. 25-26 για το σπίτι.

ορθογραφία και αντιγραφή 2 φορές: castle, flower, mouse, magic, salad

Την  Δευτέρα θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στη γλώσσα!

Την τελευταία ώρα κάναμε πρόβα για τη χριστουγεννιάτικη γιορτή.

Καλό Σαββατοκύριακο!