Β Δημοτικού - 3 Δεκεμβρίου 2018

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 14 “Ο κόρακας και η αλεπού” (Θα άξιζε… στόμα.) και από το πράσινο συννεφάκι (Ο Αίσωπος…. σήμερα.) και το ρήμα “είμαι”.

Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 14 “Ο κόρακας και η αλεπού”

Τ.Ε. σελ. 55-58

Corpus επαναληπτικών ασκήσεων Γλώσσας σελ. 21

Β.Μ. 18 “Φτιάχνει διψήφιους αριθμούς με πρόσθεση ίδιων ή διαφορετικών αριθμών” σελ. 50-51

Αγγλκά

Pupil’s: page 30-31

Companion: page 63 (Plurals)

Ανάγνωση: από το Ανθολόγιο σελ. 93 “Ο σπουργίτης και το ουράνιο τόξο” όλο το κείμενο.

• Να γράφουν όλοι οι  μαθητές στο τετράδιο Γραφής, την ημερομηνία της επόμενης ημέρας και τη λέξη ορθογραφία ώστε να είναι προετοιμασμένα τα τετράδια.

Companion: page 63 Διάβασμα το πινακάκι – Plurals

: page 64, ex. 2

: page 19, Αντιγραφή και Ορθογραφία το 1ο πινακάκι

Activity: page 24, ex. 1, 2

Ανάγνωση το μάθημα με το e-book.

• Αύριο την τελευταία ώρα θα στολίσουμε το χριστουγεννιάτικο δέντρο μαςκαι παρακαλείται ο κάθε μαθητής να φέρει κάποιο στολίδι/λαμπάκια.

• Να μάθουν όλοι οι μαθητές ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τα λόγια τους για το Χριστουγεννιάτικο θεατρικό (“Το κοριτσάκι με τα σπίρτα”), διότι ξεκίνησαν οι πρόβες.

• Παρακαλώ, όσοι θα συμμετέχετε στην εκδρομή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων στα Τρίκαλα – Μετέωρα (15-16/12) να φέρετε το ποσό που υπολείπεται (43ευρώ ανά άτομο).