Β Δημοτικού - 30 Οκτωβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. “Το ερωτηματικό” σελ. 65 (Μια φορά κι έναν καιρό…μας ενοχλούσε.) και άγνωστη ορθογραφία Β.Μ. “Οι νότες” σελ. 66 (Μην κλοτσάς στο σπίτι μπάλα…..μη δίνεις.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Το ερωτηματικό” σελ. 65 και Β.Μ. “Οι νότες” σελ. 66

Β.Μ. 8 “Ο ψεύτης βοσκός” σελ. 67

Β.Μ. σελ. 68

Τ.Ε. Ασκήσεις 9-11 σελ. 39-41

Αντιγραφή: Β.Μ. “Ο ψεύτης βοσκός” σελ. 67 (Κανείς δεν τον πίστεψε…του ψεύτη βοσκού.) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Γράψαμε επαναληπτικό διαγώνισμα στα κεφάλαια 9-15.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. 5.2 “Δικαίωμα στην ειρήνη” σελ. 50

Τ.Ε. “Το αλφαβητάρι των αναγκών μου” σελ. 15

Την 4η και 5η ώρα γιορτάσαμε το Halloween!

Έλεγχος ορθογραφίας και εξάσκηση στον συλλαβισμό.

Ορθογραφία: Β.Μ. “Ο ψεύτης βοσκός” σελ. 67 (Κανείς δεν τον πίστεψε…του ψεύτη βοσκού.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Ο ψεύτης βοσκός” σελ. 67

Αντιγραφή και ορθογραφία 8 λέξεις.

• Παρακαλώ όσοι μαθητές δεν φέρανε από ένα πλαστικό μπουκαλάκι, να φέρουν γιατί θα το χρειαστούμε για να κάνουμε μια χειροτεχνία.

• Παρακαλώ όσοι θα μαθητές θα έρθουν στην εκδρομή στη Θεσσαλονίκη στις 19/11/2019 να φέρουν τα χρήματα και τις δηλώσεις. Το κόστος της εκδρομής είναι 15ευρώ το άτομο. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τους γονείς τους.

• Την Παρασκευή, το μάθημα των Η/Υ θα χαθεί και θα γίνει αναπλήρωση την Δευτέρα!