Β Δημοτικού - 4 Δεκεμβρίου 2018

Ορθογραφία: βρίσκω 5 συνώνυμες και 5 αντίθετες λέξεις και κλίνω το ρήμα “είμαι”.

Ανάγνωση: από το ανθολόγιο “Ο σπουργίτης και το ουράνιο τόξο” σελ. 93

Β.Μ. 10 “ΠΡΟΣΟΣΗ! Τι λέει εκεί;” σελ. 15-16

Β.Μ. “Ιστορία για το τσίρκο” σελ. 17

Αντιγραφή: Β.Μ. “Ιστορία για το τσίρκο” σελ. 17 (Ώρα…. στη θέση τους.).

Β.Μ. 18 “Φτιάχνω διψήφιους αριθμούς με πρόσθεση ίδιων ή διαφορετικών αριθμών” σελ. 51

Τ.Ε. 18 “Φτιάχνω διψήφιους αριθμούς με πρόσθεση ίδιων ή διαφορετικών αριθμών” σελ. 10

Ορθογραφία: Β.Μ. “Ιστορία για το τσίρκο” σελ. 17 (Ώρα…. στη θέση τους.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Ιστορία για το τσίρκο” σελ. 17

• Να γράφουν όλοι οι  μαθητές στο τετράδιο Γραφής, την ημερομηνία της επόμενης ημέρας και τη λέξη ορθογραφία ώστε να είναι προετοιμασμένα τα τετράδια.

• Να μάθουν όλοι οι μαθητές ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τα λόγια τους για το Χριστουγεννιάτικο θεατρικό (“Το κοριτσάκι με τα σπίρτα”), διότι ξεκίνησαν οι πρόβες.

• Παρακαλώ, όσοι θα συμμετέχετε στην εκδρομή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων στα Τρίκαλα – Μετέωρα (15-16/12) να φέρετε το ποσό που υπολείπεται (43ευρώ ανά άτομο).

• Να φέρουν αύριο όλοι μαζί τους το λογοτεχνικό βιβλίο “Ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες”.

• Να επιστραφεί το Corpus παραγωγής λόγου το συντομότερο.