Β Δημοτικού - 5 Νοεμβρίου 2019

Β.Μ. 17 “Υπολογίζω με πολλούς τρόπους μέχρι το 100. Εισαγωγή στην προπαίδεια” σελ. 48-49

Τ.Ε. 17 “Υπολογίζω με πολλούς τρόπους μέχρι το 100. Εισαγωγή στην προπαίδεια” σελ. 8-9

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. 6.1 “Τα ζώα κι εμείς” σελ. 52

Β.Μ. 6.2 “Πώς αναπτύσσεται ένα ζώο” σελ. 53

”Alphabet Book” σελίδες 32-37.

Επανάληψη Λεξιλογίου.

Ορθογραφία και αντιγραφή 2 φορές τις λέξεις

queen, robot, sun, tree, umbrella, watch, box, yellow, zebra

• Παρακαλώ όσοι θα μαθητές θα έρθουν στην εκδρομή στη Θεσσαλονίκη στις 19/11/2019 να φέρουν τα χρήματα και τις δηλώσεις. Το κόστος της εκδρομής είναι 15ευρώ το άτομο. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τους γονείς τους.

• Παρακαλώ να φέρουν όλοι οι μαθητές τα κίτρινα τετράδια και τα διαγωνίσματα υπογεγραμμένα από τους γονείς, καθώς και τις λογοτεχνικές σελίδες ζωγραφισμένες.

• Από αύριο θα ξεκινήσουμε σε καθημερινή βάση τις πρόβες για την γιορτή των Χριστουγέννων. Παρακαλούνται όλοι οι μαθητές να μάθουν τα λόγια τους και να έχουν συνέχεια μαζί τους τις σημειώσεις τους.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν οπωσδήποτε από 7 ευρώ για το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο του Α. Δημοκίδη «Το παιδί που δεν αγαπούσε τα βιβλία».