Β Δημοτικού - 6 Νοεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Β.Μ. «Η κυρα- Καλή και οι δώδεκα μήνες» σελ. 46-47 (Μια μέρα η Καλή….. οι δώδεκα μήνες του χρόνου.) και τους 12 μήνες του χρόνου και άγνωστη ορθογραφία Β.Μ. (Η κυρα-Καλή και οι δώδεκα μήνες του χρόνου” σελ. 46-47 (Οι μήνες ευχαριστήθηκαν πολύ…..ήταν γεμάτο φλουριά.)

Ανάγνωση: Β.Μ. «Η κυρα- Καλή και οι δώδεκα μήνες» σελ. 46-47

Β.Μ. 6 “Οι μέρες της εβδομάδας” σελ. 48

Β.Μ. 7 σελ. 49

Τ.Ε. Ασκήσεις 4, 5 σελ. 28

Αντιγραφή: Β.Μ. “Οι μέρες της εβδομάδας” σελ. 48 (Γράφω τις 7 μέρες της εβδομάδας, καθώς και τους 12 μήνες του χρόνου, μαθαίνοντάς τα με τη σειρά.) και Β.Μ. σελ. 49 (Γράφω τις 12 λέξεις ) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Β.Μ. 18 “Φτιάχνω διψήφιους αριθμούς με πρόσθεση ίδιων ή διαφορετικών αριθμών” σελ. 50-51

Τ.Ε. 18 ¨Φτιάχνω διψήφιους αριθμούς με πρόσθεση ίδιων διαφορετικών αριθμών” σελ. 10-11

Alphabet Book σελίδες 36-39

Ορθογραφία: Μαθαίνω τις 7 μέρες της εβδομάδας, καθώς και τους 12 μήνες του χρόνου με τη σειρά και Β.Μ. σελ. 49 τις 12 λέξεις.

Ανάγνωση: Β.Μ. “Οι μέρες της εβδομάδας” σελ. 48

Ορθογραφία και Αντιγραφή 3 φορές

up, vase, whale, fox, question, snake, train, penguin

• Οι τιμές των εισιτηρίων για την εκδρομή στη Θεσσαλονίκη είναι: 5ευρώ/άτομο το πλανητάριο (μύθοι και αστερισμοί) και 6.50 ευρώ/άτομο (ΟΔΥΣΣΕΙΑ). Τα χρήματα θα μαζευτούν στο λεωφορείο την ημέρα της εκδρομής. Όσοι γονείς επιθυμούν, μπορούν να συμμετέχουν στις παραστάσεις, γι’ αυτό παρακαλώ να ενημερώσετε εγκαίρως.

• Σήμερα την 3η ώρα, στο πλαίσιο της ημέρας της αποταμίευσης μας επισκέφθηκαν εκπρόσωποι της τράπεζας EUROBANK και μοίρασαν στον κάθε μαθητή από ένα κουμπαρά.

• Αύριο την 4η ώρα θα πάμε στον ελαιώνα να μαζέψουμε ελιές.

• Από σήμερα ξεκινήσαμε τις πρόβες για την γιορτή των Χριστουγέννων. Παρακαλούνται όλοι οι μαθητές να μάθουν τα λόγια τους και να έχουν συνέχεια μαζί τους τις σημειώσεις τους.