Β Δημοτικού - 6 Δεκεμβρίου 2018

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 19 (-Απαγορεύεται το παρκάρισμα. -Κλείνετε την πόρτα. – Δεν επιτρέπεται να παρκάρετε σε αυτό το σημείο. Αυτό το σπίτι που βλέπετε ενοικιάζεται.) και το ρήμα “είμαι”

Β.Μ. σελ. 20 “Η επανάσταση των παραμυθιών”

Β.Μ. σελ. 21 “Το οριστικό άρθρο”

Αντιγραφή: Β.Μ. “Η επανάσταση των παραμυθιών” σελ. 20 (Ένα όμορφο….. των ανθρώπων.)

Παραγωγή λόγου

Από το Corpus παραγωγής λόγου, κάναμε τις σελίδες 10 και 13

Ορθογραφία: Β.Μ. “Η επανάσταση των παραμυθιών” σελ. 20 (Ένα όμορφο….. των ανθρώπων.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Η επανάσταση των παραμυθιών” σελ. 20

Αντιγραφή 1 φορά το πινακάκι με το οριστικό άρθρο Β.Μ. σελ. 21, στο τετράδιο Γραφής 2.

• Να γράφουν όλοι οι  μαθητές στο τετράδιο Γραφής 2, την ημερομηνία της Δευτέρας και τη λέξη ορθογραφία ώστε να είναι προετοιμασμένα τα τετράδια.

• Σας υπενθυμίζουμε πως όσοι επιθυμείτε να στηρίξετε  τη φιλανθρωπική μας δράση για την ενίσχυση του “Χαμόγελου του Παιδιού”, μπορείτε να στείλετε προϊόντα στο σχολείο.

• Παρακαλούνται όλοι οι μαθητές να κάνουν πολλές πρόβες στο σπίτι το ρόλο τους για το θεατρικό των Χριστουγέννων,διότι οι μέρες πλησιάζουν και πολλοί μαθητές είναι απροετοίμαστοι.