Β Δημοτικού - 6 Μαρτίου 2019

Β.Μ. (γ’ τεύχος) 17 “Εφημερίδες! Εφημερίδες!” σελ. 6-8

Β.Μ. “Φτιάχνουμε εφημερίδα;” σελ. 8-10

Τ.Ε. σελ. 33 Ασκ. 1

Αντιγραφή: Β.Μ. “Φτιάχνουμε εφημερίδα;” σελ. 9 (Μπορούμε να … ενδιαφέροντα βιβλία.)

Β.Μ. 34 “Υπολογίζω ένα αποτέλεσμα κάνοντας κάθετη πρόσθεση με κρατούμενο” σελ. 18-19

Κάναμε ασκήσεις εμπέδωσης στο πράσινο τετράδιο.

Pupil’s: page 70-71 Checkpoint Un. 7-8

Μελέτη Περιβάλλοντος

Σήμερα κάναμε ένα πείραμα στο μάθημα της Μελέτης, φυτεύοντας φακές/φάβα/ρεβύθια σε μικρά πλαστικά κουπάκια, με σκοπό να δούμε την ανάπτυξη των φυτών υπό ορισμένες συνθήκες.

Ορθογραφία: Β.Μ. “Φτιάχνουμε εφημερίδα;” σελ. 9 (Μπορούμε να … ενδιαφέροντα βιβλία.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Φτιάχνουμε εφημερίδα;” σελ. 9

Companion: page 32, 36, Επανάληψη Λεξιλογίου page 78, 79, 80, 83, 86

Επανάληψη Γραμματικής (Present Continuous)

*TEST την επόμενη Τετάρτη 13/3/2019

• Αύριο θα γίνει το καθιερωμένο αποκριάτικο μασκέ party του σχολείου μας. Θα κάνουμε μάθημα μόνο τις 4 πρώτες ώρες. Να έχουν μαζί τους τα βιβλία της Γλώσσας και το μπλε τετράδιο Γραφής, καθώς και το κίτρινο τετράδιο Παραγωγής λόγου.
  • Με απόφαση της περιφέρειας Αν. Μακεδονίας και Θράκης, την Παρασκευή 8/3 οι σχολικές μονάδες δε θα λειτουργήσουν, προκειμένου οι μαθητές να συμμετάσχουν στις θρακικές λαογραφικές εορτές.
  • Ο μαθηματικός διαγωνισμός “Καγκουρό” θα διεξαχθεί στις 30 Μαρτίου 2019, ώρα 9:00 π.μ., στο σχολείο μας (Ιδιωτικά Σχολεία Ξάνθης ΑΞΙΟΝ). Παρακαλώ πολύ, οι συμμετέχοντες να φέρουν το ποσό των 12,50 ευρώ μέχρι την Πέμπτη!