Β Δημοτικού - 7 Νοεμβρίου 2019

Ορθογραφία: Μαθαίνω τις 7 μέρες της εβδομάδας, καθώς και τους 12 μήνες του χρόνου με τη σειρά και Β.Μ. σελ. 49 τις 12 λέξεις και άσκηση να χωρίσουμε τις λέξεις της σελίδας 49 στις ανάλογες κατηγορίες των δίψηφων φωνηέντων αυ και ευ.

Ανάγνωση: Β.Μ. “Οι μέρες της εβδομάδας” σελ. 48

Β.Μ. “Παροιμίες με τους μήνες” σελ. 50

Αντιγραφή: Β.Μ. “Παροιμίες με τους μήνες” σελ. 50 (Του Γενάρη το φεγγάρι λάμπει σαν μαργαριτάρι. Ο Φλεβάρης κι αν φλεβίσει καλοκαίρι θα μυρίσει.) -ολοκληρώθηκε στην τάξη-

Παραγωγή λόγου

Φτιάξαμε ένα παραμύθι με πρωταγωνίστρια την Κυρα Κακή (από το Β.Μ. της γλώσσας σελ. 46-47) που δεν ευχαρίστησε τους μήνες.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. “Πώς μεγαλώνουν τα ζώα” σελ. 54-55

Ορθογραφία: Β.Μ. “Παροιμίες με τους μήνες” σελ. 50 (Του Γενάρη το φεγγάρι λάμπει σαν μαργαριτάρι. Ο Φλεβάρης κι αν φλεβίσει καλοκαίρι θα μυρίσει.)

Ανάγνωση: Β.Μ. “Παροιμίες με τους μήνες” σελ. 50

ΑΥΡΙΟ ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ!

• Οι τιμές των εισιτηρίων για την εκδρομή στη Θεσσαλονίκη είναι: 5ευρώ/άτομο το πλανητάριο (μύθοι και αστερισμοί) και 6.50 ευρώ/άτομο (ΟΔΥΣΣΕΙΑ). Τα χρήματα θα μαζευτούν στο λεωφορείο την ημέρα της εκδρομής. Όσοι γονείς επιθυμούν, μπορούν να συμμετέχουν στις παραστάσεις, γι’ αυτό παρακαλώ να ενημερώσετε εγκαίρως.

• Σήμερα την 4η ώρα παρακολουθήσαμε και συμμετείχαμε στο μάζεμα ελιών στον ελαιώνα του σχολείου μας.

• Αύριο την 6η ώρα θα γίνει αναπλήρωση του μαθήματος της μουσικής που χάθηκε την Δευτέρα!

• Έχουμε ξεκινήσει τις πρόβες για την γιορτή των Χριστουγέννων. Παρακαλούνται όλοι οι μαθητές να μάθουν τα λόγια τους και να έχουν συνέχεια μαζί τους τις σημειώσεις τους.