Β Δημοτικού - 5 Φεβρουαρίου 2024

Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία

Εξάσκηση στην ανάγνωση

• Β.Μ. σελ.54 (σχήματα και τοπικά επιρρήματα)
  • Β.Μ. σελ.55 ”Ήλιος”
  • Αντιγραφή: σελ.54 τα σχήματα και τα τοπικά επιρρήματα
  • Τ.Ε. ασκ.9 και 11 σελ.11

”5ο Επαναληπτικό μάθημα”

• Β.Μ. ασκ.1 και 2 σελ.96

Μελέτη Περιβάλλοντος

8. ”Διάφοροι τόποι της πατρίδας μου”

• Β.Μ. σελ.94-96

Pupil’s book σελ. 22-23-24

Ορθογραφία: σελ.54 τα σχήματα και τα τοπικά επιρρήματα

Ανάγνωση: Β.Μ. σελ.55 ”Ήλιος”

Άσκηση: να κλίνω στο Γραφής 2 τα ουσιαστικά η βροντή και η ανάγκη (ενικός και πληθυντικός αριθμός)

• Την Τετάρτη 7/02 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή στο “Λαογραφικό Μουσείο Ξάνθης”. Το κόστος είναι 1 ευρώ.
  • Παρακαλώ οι μαθητές να φέρουν μία φωτογραφία τους που να φαίνεται καθαρά το πρόσωπο για να φτιάξουμε ένα άλμπουμ της τάξης μας.
  • Μοιράστηκε το τεστ των Μαθηματικών. Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τους γονείς.
  • Παρακαλώ πολύ να διαβάζετε καθημερινά την προπαίδεια.
  • Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.
  • Να έχετε πάντα μαζί σας τα τετράδια.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να μου στείλετε στο προσωπικό μου email:
giorikonstantina@gmail.com

Καλή εβδομάδα!!

Παρακαλώ πολύ, για το διαγωνισμό του Πυθαγόρα πρέπει να μου στείλετε άμεσα το email με το οποίο θα λάβετε μέρος στο διαγωνισμό.

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: 9 Μαρτίου 2024. Στόχος είναι η ανάπτυξη των βασικών Μαθηματικών ικανοτήτων – δεξιοτήτων, που προσδιορίζουν τις δυνατότητες να σκέπτεται ο μαθητής με Μαθηματικό τρόπο, και να αξιοποιεί βασικές Μαθηματικές έννοιες και διαδικασίες. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά μέσω ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 10€ με σχετικό βιβλίο

ΚΑΓΚΟΥΡΟ: 30 Μαρτίου 2024. Τα θέματα δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις Μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα Μαθηματικά. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα Μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 12,50 € με σχετικό βιβλίο και δώρα.

Η πληρωμή μπορεί να γίνει την ημέρα του διαγωνισμού στην γραμματεία των Σχολείων ΑΞΙΟΝ.

Pupil’s book σελ. 24 ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ 11-20